Jak wybudować dom i nie stracić przy tym mnóstwa czasu i pieniędzy? – z pewnością to pytanie często zadają sobie osoby, które rozważają budowę domu.

Niewątpliwie, budowa domu kojarzy się z inwestycją, której poświęcamy wiele czasu i funduszy. Jednak, obserwując najnowsze trendy budowlane nawet na budownictwie możemy sporo zaoszczędzić, jeśli skorzystamy z wzorców płynących z Europy Zachodniej. Tam bowiem dużą popularnością cieszy się dom określany jako gotowy, szkieletowy lub prefabrykowany.

Fertighaus, bo o nim mowa to dom wznoszony w technologii drewnianej z gotowych fabrycznie wyprodukowanych w hali części. Najważniejszym materiałem budulcowym tego domu jest lite drewno wytwarzane z drewna świerkowego, jodłowego, sosnowego i modrzewiowego, suszonego komorowo i impregnowanego. Służy ono do budowy konstrukcji ścian, stropów i dachów.

Elementy składowe ściany, stropu i dachu produkowane są w fabryce. Co więcej, fertighaus można budować na dwa sposoby stosując prefabrykację otwartą lub budując domy w systemie modułowym.

Prefabrykacja otwarta odnosi się zarówno do postawienia ścian bez izolacji cieplnej jak i montażu ścian wykończonych płytami gipsowo – kartonowymi wraz z instalacjami, stolarką okienną i izolacją cieplną. Z kolei domy budowane z gotowych modułów odznaczają się dużymi przekrojami elementów konstrukcyjnych pozwalających na ich szybkie połączenie.

W obu przypadkach ze względu na zaawansowaną technologię poziomu budownictwa można dostrzec całe spektrum korzyści. Poza krótkim czasem budowy ten rodzaj domów wyróżnia się: wysoką energooszczędnością, odpornością na ogień, hałas, wilgoć i wiatr. Co istotne, cena kupna domu wykonanego tą technologią rozpoczyna się od 230 tysięcy złotych za 50 metrów kwadratowych. Poza tym, nie trzeba wynajmować rzeszy fachowców, aby postawić dom, bo za całość inwestycji odpowiada jedna ekipa budowlana. Niemniej jednak, aby w pełni móc cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem mieszkania budowę domu należy powierzyć fachowej firmie.

W ostatniej dekadzie na rynku nieruchomości można zauważyć zdecydowany wzrost zainteresowania kupnem domu typu fertighaus. Dawniej, dom drewniany odbierany był przez klientów, jako dom drugiej kategorii ze względu na dużą podatność na warunki atmosferyczne i łatwopalność. Teraz, jest to jedna z najlepiej opłacalnych inwestycji, bo świetnie łączy aspekty użytkowe i ekonomiczne. Potencjalny klient wie, ze decydują się na budowę domu typu fertighaus może liczyć na komfort i wygodę mieszkania przy jednoczesnym niskim zużyciu energii.”- mówi ekspert SzukajDom.pl