Przy kupowaniu odkurzacza najczęściej zwracamy uwagę na jego moc, ale zapominamy o jeszcze ważniejszym elemencie – filtrze wylotowym. To właśnie jego zadaniem jest skuteczne zatrzymanie wszystkich mikroskopijnych zanieczyszczeń, które znajdują się na nawierzchniach i w powietrzu. Obecnie większość odkurzaczy wyższej klasy wyposażanych jest w filtry HEPA. Co warto o nich wiedzieć?

Filtry HEPA, od angielskiego High Efficiency Particulate Air filters, czyli wysokosprawne filtry powietrza zostały opracowane w celu jego dezynfekcji. Są stosowane nie tylko w odkurzaczach, ale również winnych urządzeniach mających na celu zapewniać wysoką czystość powietrza, na przykład przy produkcji leków, w badaniach laboratoryjnych, systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.

Budowa filtrów HEPA

W sprzedaży znajdują się dwa typy filtrów HEPA – płaskie i cylindryczne. Filtr HEPA płaski zbudowany jest z ciasno ułożonych płatów włókna szklanego, które osadzone są w płaskiej ramce, z kolei filtry cylindryczne mają postać cylindra, który wykończony jest również włóknem szklanym, tyle że ułożonym na jego obwodzie.

Jeżeli chcesz wymienić filtr w swoim odkurzaczu, musisz wobec tego wiedzieć, jaki model będzie potrzebny, ponieważ różnią się one nie tylko swoim typem, ale również wymiarami.

Skuteczność filtracji

Nowoczesne filtry HEPA są w stanie zatrzymać większość zanieczyszczeń, w tym także chorobotwórczych drobnoustrojów, między innymi pierwotniaków, bakterii, komórek grzybów czy większości wirusów. To powoduje, że odkurzacz wyposażony w filtr HEPA jest najlepszym wyborem dla alergika – dzięki niemu można zatrzymać także te drobinki, które przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznej.

O tym, jak dużo zanieczyszczeń zatrzyma filtr HEPA, decyduje jego klasa. Im jest ona wyższa, tym odkurzacz będzie bardziej skuteczny w filtracji i tym samym bezpieczniejszy dla alergików.

Klasy filtracji HEPA

Aktualnie zgodnie z normą PN EN 1822:2009 stosuje się rozgraniczenie na filtry EPA – E10, E11 oraz E12, które w przeszłości określane były jako HEPA H10, H11 oraz H12, a także filtry HEPA – H13 i H14, które cechują się wyższą efektywnością w zatrzymywaniu zanieczyszczeń.

Klasyfikacja filtrów HEPA:

  • E10 – skuteczność ≥ 85%

  • E11 – skuteczność ≥ 95%

  • E12 – skuteczność ≥ 99,5%

  • H13 – skuteczność ≥ 99,95%

  • H14 – skuteczność ≥ 99,995%

Wśród wymienionych klas filtrów największym powodzeniem cieszy się przede wszystkim H13, który rekomendowany jest również dla alergików i spotykany jest w większości odkurzaczy workowych i bezworkowych z górnej półki.

Czyszczenie i wymiana filtrów HEPA

Wybrane filtry HEPA mogą być również poddawane czyszczeniu – dotyczy to modeli zmywalnych. Wystarczy tylko włożyć je pod bieżącą wodę, a następnie wysuszyć. Filtry zmywalne są w stanie posłużyć przez dłuższy czas – nawet powyżej 1 roku, z kolei modele, które nie są przeznaczone do zmywania, należy wymieniać raz na rok.

Gdy szukasz dodatkowych informacji dotyczących filtrów HEPA i odkurzaczy wyposażonych w tego rodzaju filtry, zajrzyj do serwisu Idealny Odkurzacz. Dzięki niemu możesz uzyskać wiele pomocnych porad dotyczących doboru odkurzacza odpowiadającego twoim indywidualnym potrzebom.

odkurzacz-thomas-perfect-air-allergy-pure