Powiedzenie „małe znaczy piękne” ma swoje przełożenie w niemal każdej dziedzinie życia. Piękne jest małe dziecko, małe zwierzęta, i taki sam może być… mały dom. W końcu – w nawiązaniu do innej sentencji  – nie liczy się ilość (w tym wypadku wielkość), a jakość.

W budownictwie nie ma ograniczeń – na wszystko można znaleźć sposób. Na pochyły lub płaski teren, na zalesione lub zbyt nasłonecznione miejsce, na wąską działkę i na małą ilość mieszkańców. Z tego założenia wychodzą także projektanci pracowni Dobre Domy, którzy przygotowali niewielki, ale pełen uroku, nowoczesny dom – Fionę VI.

Małe jest piękne

Prosta forma, nowoczesne rozwiązania dodające charakteru, zabawa fakturą i szukanie technologicznych rozwiązań – tak w telegraficznym skrócie można przedstawić projekt Fiona VI. Dom, choć oparty na klasycznej bryle, zachwyca wyjątkową elewacją, a zieleń ogrodu łagodzi ostre krawędzie i sprawia, że całość wygląda urzekająco.

Na pierwszy rzut oka dom nie wygląda zbyt imponująco pod względem rozmiarów, jednak jego mury kryją aż 137,6 m2, co daje dużo przestrzeni użytkowej do zaaranżowania i wykorzystania. W środku znajdują się cztery osobne pokoje i dwie łazienki.

Strefa dzienna pełna światła

Parter domu został przemyślany niezwykle funkcjonalnie: wiatrołap z wydzielonym miejscem na szafy wnękowe, pomieszczenia gospodarcze oraz przestronna strefa dzienna, której centralny punkt wyznacza… kominek. To ważny element wystroju kojarzony z ciepłą, rodzinną atmosferą i pełnymi romantyzmu zimowymi wieczorami. Przewidziano także jedno dodatkowe pomieszczenie. W zależności od potrzeb można urządzić tam gabinet lub pokój gościnny.

Inne projekty domów z kominkiem możesz zobaczyć tutaj.

Jednoprzestrzenny dół, dzięki ustawieniu mebli i zastosowanym kolorom, daje się efektownie podzielić zarówno na reprezentacyjny salon z kanapą i widokiem na tlące się w kominku drewno, jak i wygodną kuchnię z jadalnią. Szyku dodają duże przeszklenia uwzględnione w projekcie, które, jak wiadomo, tworzą niepowtarzalny, nowoczesny klimat i w harmonijny sposób łączą wnętrze domu z ogrodem.

Zielono mi, czyli domowy ogród

Duże przeszklenia to nieodłączny element nowoczesnych projektów. Pozwalają na piękne i przede wszystkim naturalne oświetlenie wnętrza, a także łączą życie domowników z naturą. Wszystko dzięki wspaniałym widokom.

Dodatkowo zadaszony taras jest estetycznym i przemyślanym przejściem między wewnętrzną a zewnętrzną częścią budynku. Latem stanowi przedłużenie salonu, zimą natomiast pozwala rozkoszować się jednocześnie dźwiękiem palonego drewna i widokiem zasp śnieżnych. Prawdziwa oaza spokoju.

Elewacja, bo liczy się pierwsze wrażenie

Zewnętrza powierzchnia budynku zwana elewacją to wizytówka Twojego domu. Dlatego warto sięgnąć po wyjątkowe środki i sprawić, by przez długie lata cieszyła ona oko nie tylko mieszkańców, lecz także gości i przechodniów.

W projekcie Fiona VI przewidziane jest połączenie popularnego tynku strukturalnego z drewnem. Dzięki temu cały budynek idealnie wpisuje się w swoje zielone otoczenie. Jasny kolor tynku nie tylko uwydatnia drewniane elementy, lecz także kontrastuje z grafitową, niezwykle modną w tym sezonie, dachówką. Warto zauważyć, że dzięki prostokątnym lukarnom przecinającym dach i przełamującym monotonną bryłę, zwiększono dostęp naturalnego światła na poddasze mieszkalne. Prosty sposób, a jakże efektowny.

Poznaj najczęściej popełniane błędy przy pracach nad elewacją.

Fiona VI – dla kogo i dlaczego?

Na wysokim poddaszu przewidziano strefę domowników – trzy sypialnie, łazienkę, pralnię. Dla kogo jest dom z tyloma pomieszczeniami? Odpowiedź brzmi: dla każdego, kto uzna, że podoba mu się ten projekt. Na pewno sprawdzi się w przypadku singla. Pokoje na górze można przerobić na wiele różnych sposobów. Kiedy komuś znudzi się ten stan cywilny i odczuje, że nadszedł czas na powiększenie rodziny, miejsca nie zabraknie. Zmieści się tam zarówno małżeństwo, jak i rodzina z dziećmi.

Projekt z perspektywami

Dużym atutem projektu Fiona VI jest właśnie możliwość indywidualnego dopasowania go do potrzeb i zostawienie mieszkańcom pola wyboru. Wygląd, choć nowoczesny, można także uznać za ponadczasowy. A to gwarancja zadowolenia na długie lata.