Świat przyspiesza coraz bardziej. Mimo, ze obecnie rodzi się mniej dzieci niż kiedyś, ogólnoświatowa populacja ciągle rośnie. Jednocześnie większość ludzi pragnie mieszkać tam, gdzie jest większy dostęp do pracy i rozrywki, czyli w miastach. Nic więc dziwnego, że przestrzeń życiowa przypadająca na jednego człowieka ciągle się kurczy. Młodzi ludzie muszą zasiedlać coraz mniejsze mieszkania. Pocieszający jest fakt, że spora część lokatorów, po przeprowadzce z M-4 do kawalerki odkrywa, jak dużo przestrzeni marnowała wcześniej… Zapraszam do zapoznania się z kilkoma sposobami na poradzenie sobie z ekstremalnie małą ilością miejsca. Metody posegregowane są od dosyć popularnej (antresola) do całkiem innowacyjnej (hotel dla rzeczy on-line).

1. Najprostsze rozwiązanie świata – antresola.

antr po Jest jeden w miarę oczywisty sposób, za pomocą którego możesz uzyskać dodatkową przestrzeń w swoim nowym, maleńkim mieszkaniu. Sprzedaj kanapę, zadzwoń do znajomego stolarza i zbuduj sobie sypialną antresolę. Pod nowym, wiszącym łóżkiem uzyskasz miejsce do pracy i spędzania wolnego czasu.  Dodatkowo antresola umożliwi ci przechowywanie rzeczy. W ciągu dnia możesz wykorzystywać swoje podsufitowe łóżko jako półkę.

Jeśli dręczy cię lęk wysokości i obawiasz się, że pod wpływem złego snu mógłbyś sturlać się z antresoli, mam dla ciebie rozwiązanie alternatywne. Półkotapczany królowały w komunizmie, ale i dzisiaj można je znaleźć w sklepach meblowych. Czym jest półkotapczan? Jest to ni mniej ni więcej, tylko łóżko zamontowane w szafie. Opuszczasz posłanie na noc, chowasz na dzień. Dodatkowo znaczna część modeli półkotapczanów jest wyposażona w biurka (oczywiście też rozkładane).

2. Na rzeczy aktualnie niepotrzebne

Dobra organizacja jest niewiarygodnie potrzebna każdemu, kto zamieszkuje przestrzeń ekstremalnie małą. Rzeczy należy regularnie dzielić na te, których obecnie używamy oraz… chwilowo zbędne. Razem z początkiem wiosny zapakuj zimowe ubrania do próżniowych worków (wypompowuje się z nich powietrze za pomocą odkurzacza i oszczędza do 80% miejsca). Analogicznie jesienią należy do worków spakować szorty i kolorowe koszule.

Możemy też kupić pudełka stworzone specjalnie z myślą o przechowywaniu (dostępne są na przykład w sławnym, szwedzkim sklepie meblowym). Za pomocą pudełek każdą wolną przestrzeń zamienimy w półkę. Pomogą one też w zarządzaniu miejscem w naszych szafach (uwierz, że jeśli włożysz rzeczy do pudełek, a pudełka do szafy, to zmieści się więcej).

3. Niby na buty a jednak na wszystko

organizer Aktualnie powszechnie dostępne w sprzedaży są zawieszane materiałowe organizery na buty. Pomimo przeznaczenia zawartego w nazwie naturalnie możliwe jest też przechowywanie w nich innych rzeczy niż obuwie. Organizery można powiesić z każdej strony wszystkich drzwi w mieszkaniu (pomijając oczywiście drzwi wejściowe). Możemy w nich trzymać kosmetyki, przybory kuchenne czy inne drobiazgi. Ludziom ze smykałką do majsterkowania proponuję też zamontowanie okrągłego organizera na buty pod sufitem (opuszczanego na bloczku).

Wszystkim paniom polecam nabycie analogicznego organizera na biżuterię. Zawiśnie on na jednej ze ścian i stanie się miejscem do przechowywania kolczyków, naszyjników oraz bransoletek.

4. Dodatkowa przestrzeń poza mieszkaniem

Ostatnie rozwiązanie, które chcę zaproponować jest na swój sposób najbardziej innowacyjne. Przede wszystkim nie dotyczy ono bezpośrednio zarządzania miejscem wewnątrz Twojego mieszkania. Niedawno pojawiły się na polskim rynku miejsca, w których możemy wynająć dodatkową przestrzeń, umożliwiającą nam przechowywanie rzeczy w danym momencie niepotrzebnych. Magazyny typu self-storage przyszły do nas oczywiście z zachodu. W jednym z tych magazynów możesz wynająć niewielką przestrzeń i złożyć w nim wszystkie sprzęty, które aktualnie nie są Ci potrzebne (również te większe, jak na przykład rower). Jeśli więc nie jesteś zainteresowany montowaniem antresoli, rozwiązaniem dla Ciebie może być hotel dla rzeczy on-line.

Marcin Kućmierz
wpudle.pl