Dla wielu osób, które w końcu postawiły swój upragniony dom jednorodzinny i wprowadziły się do niego z bliskimi ogród ma być miejscem do relaksu i odpoczynku w elitarnym gronie. Aby nadawał się do korzystania również wieczorami, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Lampy ogrodowe wiszące czy wbijane w ziemię uprzyjemnią wieczorne przyjęcia i spotkania.

Najważniejsze w ogrodzie jest to, aby zadbać o jego wygląd i funkcjonalność w jednym. Z tego powodu istotne są dobrze dobrane elementy oświetleniowe, które dają możliwość przesiadywania wieczorami na tarasie czy w altanie, ale też tworzą przyjemny nastrój i… ostrzegają przed intruzami. Sprawdźmy, jakie lampy ogrodowe wiszące i stojące szczególnie warto wybrać.

Oświetlenie ścieżki

Podstawowym zadaniem oświetlenia jest oczywiście umożliwienie nam swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się po ogrodzie. Pomocne są w tym celu lampy, które zamocujemy tuż przy ścieżce, a które będą rzucać na nią odpowiednią ilość światła. O ile przy całej ścieżce nie mamy postawionej pergoli, to musimy raczej zrezygnować z lamp ogrodowych wiszących – o wiele lepiej sprawdzą się te wbijane w ziemię czy montowane w cemencie, jeśli ścieżka jest dodatkowo zabezpieczona przed wydeptaniem.

Nastrój przy altanie

Nieco inaczej będzie w przypadku, gdy mamy do dyspozycji zabudowaną altanę albo taras. W takim przypadku zazwyczaj na zadaszeniu bardzo łatwo powiesimy lampy ogrodowe wiszące w różnych kształtach i rozmiarach – doskonałe w przypadku, gdy zależy nam na wygodzie, ale również przyjemnym nastroju. Zazwyczaj są one montowane na specjalnym łańcuchu, który jest odporny dodatkowo na warunki atmosferyczne. Mają formę lampionów, dzięki czemu wnętrze jest chronione przed bezpośrednim działaniem wilgoci, zwłaszcza w formie deszczu, co redukuje ryzyko powstania spięcia.

Jaki system wybrać?

Gdy zdecydujemy się już, czy chcemy w swoim ogrodzie widzieć lampy ogrodowe wiszące, czy może lepszym rozwiązaniem będą dla nas lampy wbijane w ziemię czy mocowane w cemencie, pozostaje jeszcze kwestia mechanizmu działania. Wiele osób decyduje się na lampy z bateriami słonecznymi, bo są one najkorzystniejsze finansowo pod kątem utrzymania, ale również nie wymagają prowadzenia dodatkowych kabli. Jeśli jednak chcemy mieć oświetlenie z czujnikami ruchu, świetnie odstraszające potencjalnych intruzów, musimy zdecydować się na lampy zasilane elektronicznie, czyli w sposób klasyczny. Ich montaż warto wcześniej przemyśleć i zawrzeć na planach ogrodu, bo będą one wymagały – zwłaszcza te montowane w ziemi – prowadzenia okablowania.

Artykuł zainspirowany został lampami ogrodowymi dostępnymi w sklepie https://light4u.pl/pol_m_lampy-ogrodowe_Lampy-ogrodowe-wiszace-252.html