Na początku lutego rozstrzygnięto 2. edycję konkursu rysunkowego „Mazania się spełniają”, w ramach którego dzieci mogły tworzyć swoje autorskie projekty wymarzonych pluszaków. W Polsce w ramach tej edycji zgłoszono 1612 prac, spośród których wybranych zostało 20 najbardziej kreatywnych. Aż pięć z nich pochodziło z województwa łódzkiego. Hania, Alicja, Maja, Weronika i Filip narysowali piękne pluszaki, które zyskały uznanie jury. W nagrodę mali artyści otrzymali pluszaka uszytego na podstawie ich własnego projektu.

Pluszak MaiKonkurs „Mazania się spełniają” jest częścią akcji „Pluszaki dla Edukacji”, dzięki której IKEA Foundation już od 13 lat wspiera edukację dzieci z najbiedniejszych regionów świata. Międzynarodowa akcja ma również wymiar lokalny. Dzięki niej mali artyści mają szansę stworzenia zabawki swoich marzeń. Spośród 1612 nadesłanych prac wyróżniono 20 wyjątkowych rysunków. „Ożywiła” je Maja Mencel ze Stowarzyszenia Babiniec, dzięki której pluszaki trafiły do polskich zwycięzców. Wśród nich znalazło się 5 finalistów z województwa łódzkiego – 3 z Łodzi oraz po jednym z Ozorkowa i Zelowa.

„Wyłonienie zwycięzców okazało się nie lada wyzwaniem, ponieważ wszystkie nadesłane projekty wyróżniały się niezwykłą pomysłowością najmłodszych. Warto jednak podkreślić, że aż ¼ zwycięskich prac pochodziła z naszego województwa. Oznacza to, że mamy u siebie wiele ukrytych talentów i bardzo się cieszymy, że poprzez nasz konkurs udało nam się wyłonić kilka z nich” – podkreśla Joanna Sitek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Łódź.

Na całym świecie na konkurs nadesłano ponad 52 000 prac, spośród których jury wyłoniło 10 najciekawszych. Zwycięskie projekty pochodzą z Tajlandii, Indonezji, Hiszpanii, Hong Kongu, Czech, Egiptu, Finlandii, Francji, Turcji oraz Kanady. Pluszaki stworzone na ich podstawie trafią w listopadzie br. do sklepów IKEA na całym świecie. Będą nie tylko wywoływać uśmiech na twarzach dzieci, ale też pomagać tym najbardziej potrzebującym. Limitowana kolekcja pluszaków będzie częścią nowej kampanii społecznej IKEA, wspierającej poszanowanie praw dzieci do rozwoju i zabawy. Od 20 listopada do 24 grudnia br. od zakupu każdej zabawki, IKEA Foundation przekaże 1 euro na rzecz poszanowania praw dzieci do prawidłowego rozwoju i zabawy w najbardziej zagrożonych społecznościach na świecie.