Inwertery, zwane inaczej przetwornicami lub falownikami, to urządzenia umożliwiające zasilanie odbiorników energii elektrycznej z układów zasilających, których parametry prądowo-napięciowe nie pozwalają na bezpośrednie połączenie z odbiornikiem. Szczególne zastosowanie znajdują w systemach elektrowni fotowoltaicznych, gdzie odpowiadają za przetwarzanie prądu stałego (DC) na zmienny (AC).

Jak odpowiednio dobrać inwerter?

Inwerter sieciowy FRONIUS Symo - Sklep.rotero.com.pl
Inwerter sieciowy FRONIUS Symo – Sklep.rotero.com.pl

Inwerter to serce całego systemu fotowoltaicznego, dlatego jego dobór powinien być dokonany z odpowiednią starannością.  Przede wszystkim należy zadać sobie kilka podstawowych pytań, od których zależy wybór poszczególnych elementów układu. Do czego będzie służyć instalacja systemu PV, gdzie będzie zainstalowana oraz co będzie zasilać? W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika, wszystkie urządzenia wchodzące w skład elektrowni słonecznej powinny zostać odpowiednio dobrane.

W przypadku inwertera należy zwrócić przede wszystkim uwagę na szeroki zakres napięć wejściowych oraz min. 2 niezależne MPPT Trackery. Falownik powinien spełniać dwa podstawowe zadania: zamiana napięcia stałego uzyskanego poprzez ogniwa na zmienne oraz zapewnienie wysokiego uzysku energii. Jednak nowoczesne układy solarne wymagają znacznie więcej, dlatego producenci wzbogacają swoje urządzenia o takie funkcje, jak np. możliwość odczytania raportów, sumy kilowatogodzin czy krzywych sprawności urządzenia – wszystko to dzięki nowoczesnym i czytelnym wyświetlaczom LCD.

Inwertery FRONIUS – solidne serce systemu PV

Inwertery FRONIUS - Sklep.rotero.com.pl
Inwertery FRONIUS – Sklep.rotero.com.pl

Firma FRONIUS jest producentem funkcjonalnych falowników podłączanych do sieci. Współpracują one z wszystkimi standardowymi modułami solarnymi. Wydajne, o wysokiej sprawności  i niezawodne stanowią serce systemu fotowoltaicznego. Marka oferuje falowniki podłączone do sieci z 4 podstawowych linii:

  • FRONIUS Symo – beztransformatorowe falowniki trójfazowe dla systemów PV każdej wielkości, zapewniają maksymalną elastyczność w projektowaniu systemu.
  • FRONIUS Galvo – przyszłościowe falowniki dla małych systemów dedykowanych dla produkcji energii na własny użytek.
  • FRONIUS IG Plus – wszechstronne urządzenia o maksymalnym bezpieczeństwie zysku.
  • FRONIUS Agilo i Agilo TL – falowniki centralne wyposażone w rewolucyjny system transportu i instalacji. Łatwa konserwacja i najwyższe zyski.

Firmy oferujące profesjonalne sprzęty i elementy wyposażenia układów fotowoltaicznych chętnie poszerzają swoją ofertę o produkty marki FRONIUS. Nie tylko ze względu na ich solidność i funkcjonalność, ale także dobrą  cenę.

„Inwertery marki FRONIUS stanowią w ofercie firmy ROTERO ważną gałąź produktów ze względu na fakt, że w co drugiej instalacji fotowoltaicznej wykonanej przez naszą firmę pracują właśnie przetwornice tej marki. Ponadto inwertery FRONIUS to zupełne nowe podejście do małych instalacji fotowoltaicznych. Szeroka gama modeli w połączeniu z intuicyjną obsługą czynią inwertery niezwykle przyjaznymi dla użytkownika – Prosumenta”. – mówi Mateusz Stram – spec. ds. techniczno-handlowych sklepu internetowego ROTERO (sklep.rotero.com.pl).

Inwertery tej austriackiej marki rekomendowane są przez wiele firm działających w branży solarnej. Są to sprawdzone urządzenia o szerokim zastosowaniu, znane na całym świecie.