Zlew w kuchni to podstawa. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nie działa on prawidłowo. Chyba każdy choć raz w życiu miał do czynienia z zapchanym odpływem. Co wtedy zrobić?

 

Przyczyna zatkanego zlewu

Warto mieć świadomość, że zatkany zlew w kuchni czy odpływ w łazience mają zupełnie inne podłoże. Inne czynniki wpływają bowiem na spowodowanie niedrożności w rurach. W kuchni, ze względu na fakt, że myjemy naczynia, na których zdarza się, że zostają drobinki jedzenia, trochę niedojedzonych ziemniaków itp., które nie zawsze wylądują w koszu przed myciem, może dojść do zatkania odpływu tymi właśnie pozostałościami.

Co zrobić gdy dojdzie do zatoru?

Sposoby są różne. Domowe, ale i profesjonalne.Wśród domowych metody bardzo często korzysta się z chemii do udrażniania rur, którą można kupić w ogólnodostępnych sklepach. Zdarza się, że jeśli zator nie jest duży- to wystarczy ona, jednak takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Przede wszystkim skuteczność metody zależy od tego, z czego zrobione są nasze rury. Bowiem w przypadku instalacji aluminiowej może dojść do jej dodatkowego uszkodzenia. Ponadto chemia jest silnie żrącym środkiem, dlatego stosując ją należy zachować szczególne środki ostrożności. U niektórych osób woń środka czyszczącego może wywołać problemy w obrębie układu oddechowego. Właśnie dlatego, niektórzy preferują domowe sposoby udrażniania. W tym celu przygotowują mieszankę sody oczyszczonej oraz octu i w ten sposób próbują rozpuścić zalegające w rurach resztki jedzenia, ale czy taki sposób aby na pewno jest skuteczny? Specjaliści sugerują, że jest to raczej sposób zapobiegania problemom niż skuteczna metoda zwalczania zatoru. W niektórych sytuacjach pomóc może jeszcze klasyczna przepychaczka lub spirala do rur, oczywiście jeśli ktoś potrafi się nimi posługiwać. Jeśli nie- pozostaje specjalistyczny sprzęt i udrażnianie rur Stankan. Czasami jednak nie warto za wszelką cenę starać się usunąć awarię samemu. Specjaliści przestrzegają przed uporem, tłumacząc wytrwale, że w niektórych przypadkach niezbędny okazuje się być specjalistyczny sprzęt.