Jesień zbliża się wielkimi krokami. Każdy posiadacz ogrodu powinien wiedzieć, jak przygotować rośliny na nadchodzące zmiany pogodowe. Zobacz, które prace ogrodowe warto wykonać w najbliższym czasie.

 

Jesień – pora zbiorów

Jesień to czas powolnego ustawania wegetacji roślin. Jest to jednocześnie także pora zbiorów – na drzewach dojrzewają jabłka, gruszki czy śliwki. Gotowe na zerwanie są także orzechy. Plony przynoszą również warzywa korzeniowe – ziemniaki, seler, buraki. Zebranie plonów, przetworzenie ich i zmagazynowanie dostarczy nam sporo pracy. Powinniśmy pamiętać jednak także o tym, że jesienią nasz ogród powoli przygotowuje się do nadejścia zimy. Aby mu pomóc, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie najwrażliwszych okazów. Wiele pracy przysporzą nam spadające z drzew liście, wymagające wielokrotnego grabienia, zwłaszcza w przypadku ogrodów typu leśnego. Warto również już teraz przygotować glebę z myślą o wiosennym nasadzaniu. Wszystko to sprawi, że będziemy mogli za rok cieszyć się kolejnymi plonami. Do przeprowadzenia tych wszystkich prac konieczny będzie odpowiedni sprzęt ogrodniczy; pielęgnuj ogród z castoramą – zobacz dostępne modele grabi, maszyn ogrodniczych, urządzeń nawadniających itp.

jesien-w-ogrodzie

Pracowity wrzesień

Bardzo pracowitym miesiącem dla każdego ogrodnika jest wrzesień. Przede wszystkim, jest to pora zbierania plonów dotychczasowej pracy. Co więcej, jest to także najlepszy czas na sadzenie i rozmnażanie roślin. Aby już wczesną wiosną ogród zakwitł wszystkimi kolorami tęczy, warto posadzić rośliny cebulowe, takie jak krokusy, przebiśniegi, narcyzy, hiacynty czy tulipany. Jeśli chcemy posadzić nowe krzewy i drzewa, lub też przesadzić je w inne miejsce, powinniśmy także zabrać się za to w tym okresie. Natychmiastowy efekt da posadzenie wrzosów; własne wrzosowisko w ogrodzie urozmaici nam jesienny krajobraz. We wrześniu warto przeprowadzić też prace porządkowe w ogrodzie. Nieodłącznym znakiem jesieni jest grabienie opadłych liści. W tym czasie wskazane jest także przeprowadzenie odpowiednich prac pielęgnacyjnych. Należy do nich przygotowanie gleby oraz obfite podlewanie drzew i krzewów przed nadejściem mrozów. Rośliny, którym dostarczymy wody jesienią, lepiej zniosą zimę. Warto pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika. Jeśli latem powstały w nim jakieś ubytki, możemy dosiać trawę.

Czego nie robić jesienią

Zdarza się, że początkujący ogrodnicy popełniają błędy podczas przygotowywania ogrodu do zimy. Unikać należy przede wszystkim zasilania roślin nawozem azotowym. Jego zadaniem jest przedłużanie wegetacji roślin, a jesień to nie czas na takie zabiegi. Kolejną rzeczą, jakiej należy unikać, jest przycinanie roślin. Pędy, które nie zdążą zdrewnieć, po przycięciu będą bardziej mniej odporne na mróz i bardziej podatne na choroby.

Każda praca w ogrodzie ma swój właściwy moment w cyklu rocznym. Jesień to przede wszystkim czas zbiorów. Jest to także dobry czas na zasadzenie roślin cebulowych. Możemy zasadzić lub przesadzić krzewy i drzewa. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie gleby oraz zabezpieczenie roślin przed nadchodzącą zimą. Do wszystkich tych prac będą nam potrzebne właściwe narzędzia, jakie? A, zobaczcie tu: http://domifikacje.pl/porady/10-przyrzadow-dzieki-ktorym-zapanujesz-nad-swoim-ogrodem/

top_jesien_czyszczenie_rynien-2