Przydomowa weranda… widzimy ją w amerykańskich filmach, zagranicznych katalogach czy blogach wnętrzarskich. Dla wielu z nas to synonim błogiego, niczym niezmąconego relaksu; kwintesencja spokoju i słodyczy radosnych spotkań z najbliższymi. I taka jest w istocie – łączy komfort wypoczynku w salonie z przyjemnością przebywania na świeżym powietrzu.

Weranda to zadaszona przestrzeń, umieszczona najczęściej w przedniej części domu, posiadająca otwarty bądź zamknięty charakter. Pozwala wypoczywać na zewnątrz bez konieczności martwienia się o warunki pogodowe, ponieważ dach, stanowiący jej podstawowy element, zabezpieczy nas przed nadmiernym słońcem i ewentualnym deszczem. Jednak pomimo zadaszenia, deski tworzące podstawę takiej przybudówki, powinny być odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Niepodatnością na wilgoć oraz promieniowanie UV wyróżniają się uznane bukowe termowane deski tarasowe Kaczkan. Sezon wiosna/lato 2017 firma wita przedstawiając również nowy produkt w swojej ofercie tarasowej – deski  z modrzewia syberyjskiego.

Budowlany American dream

Tradycyjna, otwarta weranda z założenia pełni funkcję przedłużenia salonu, punktu widokowego i strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Powinna być przestrzenią, wychodzącą na przestronny bujny ogród lub na rozpościerające się malownicze krajobrazy. Najczęściej występuje w domach o konstrukcji amerykańskiej, posiadających zupełnie inny rzut niż domy polskie. Bryła domu amerykańskiego jest nieregularna, a dach posiada wiele spadów. Niskie okna w wykuszach wykończone są szerokimi wewnętrznymi parapetami, idealnymi do siedzenia, a elewację zdobią widoczne gzymsy, okiennice czy dekoracyjne belkowania. W Polsce takie rozwiązania, choć dostępne nielicznym, stają się coraz bardziej popularne. Jest to związane zarówno z większą dostępnością nowatorskich projektów, jak i doskonałą jakością materiałów, z których wykonać można niestandardowe elementy konstrukcyjne. Do budowy trwałej, odpornej na zmienne warunki pogodowe, a jednocześnie efektownej werandy służyć będą deski tarasowe Kaczkan: wytrzymałe termowane drewno bukowe czy trwały modrzew syberyjski.

Stylowy porch na polskim gruncie

Porch, czyli weranda w amerykańskim stylu, wykonana może być z desek naturalnych lub kompozytowych, jednak najlepiej prezentuje się na niej autentyczne drewno. Jego odcień jest sprawą indywidualną, jednak ważne, aby pozostawało odporne na warunki atmosferyczne, pleśnie oraz grzyby.

Termowane drewno bukowe jest surowcem doskonale nadającym się do budowy werandy. Proces wygrzewania, któremu jest poddawane sprawia, że materiał staje się stabilny wymiarowo i odporny na czynniki atmosferyczne, grzyby i pleśnie. Co więcej, w procesie termowania surowiec zyskuje atrakcyjną, ciemnobrązową barwę, która utrwalana jest fabrycznie za pomocą impregnującego oleju. Dodatkowo deski pokryte są żłobieniami – ryflowanie pomaga w szybkim odprowadzaniu wody i pełni funkcję antypoślizgową. Z kolei modrzew syberyjski, wytrzymalszy od gatunków europejskich, jest wyjątkowo trwały, odporny na ścieranie oraz lekki. Jego jasna kolorystyka pozwala z łatwością  barwić go na inne kolory, można też pozostawić deski w stanie surowym – wtedy z biegiem czasu zyskają modną srebrzystoszarą barwę. Cechą charakterystyczną modrzewia syberyjskiego jest duża wytrzymałość i niska chłonność wody co oznacza, że nie musi być poddawany procesowi impregnacji. Po zastosowaniu środków zabezpieczających modrzew zwiększa swoją żywotność do blisko 30 lat – wyjaśnia Krzysztof Sasin, główny technolog firmy Kaczkan.

Zarówno jasne, jak i ciemne deski mogą nadać werandzie niepowtarzalnego charakteru. Ciemnobrązową podłogę buk thermo firmy Kaczkan można równoważyć białymi lub beżowymi meblami z bambusa. Jednak amatorzy odważniejszych rozwiązań mogą połączyć ją z czerwienią, szmaragdem i oranżami, tworząc artystyczną przestrzeń w stylu boho. Dla miłośników klasycznych aranżacji polecane jest wyłożenie podłogi werandy jasnym drewnem, np. modrzewiem syberyjskim Kaczkan. Jego delikatny odcień i gęste dekoracyjne usłojenie będzie świetnym tłem dla rattanowych lub drewnianych mebli w kolorze kasztana bądź hebanu. Nie zapominajmy o dodatkach! Wygodę zapewnią miękkie poduszki, pledy, podwieszane hamaki lub huśtawki w formie foteli. Jeśli nasza weranda jest naprawdę przestronna, możemy umieścić w niej także stojącą huśtawkę. Nieodzowny okaże się też stolik, przy którym wypijemy popołudniową kawę oraz dużo klimatycznego oświetlenia w postaci lampionów i świec.

Więcej informacji na stronie: www.kaczkan.pl

Kaczkan produkuje podłogi drewniane od 30 lat jako tradycyjna, rodzinna firma z imponującą wiedzą o drewnie i jego obróbce. Nasze drewno pochodzi ze sprawdzonych i racjonalnie zarządzanych źródeł w Europie. Jest pozyskiwane zgodnie z zasadami świadomego zarządzania zasobami naturalnymi,
a wykonywane deski odpowiadają najwyższym standardom jakościowym. Wszystkie podłogi posiadają certyfikat FSC oraz pełną dokumentację produktów z drewna zgodną z wymogami Unii Europejskiej. Każdy etap procesu produkcyjnego odbywa się w Europie i jest nadzorowany przez eksperta, co odróżnia marką Kaczkan od firm, które produkują podłogę na skalę masową. Innowacyjne technologie pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji, optymalizację produkcji, obniżenie kosztów oraz ochronę środowiska, co potwierdza aż siedem certyfikatów: PN-EN dotyczący produkcji, certyfikat CE (Conformité Européenne), deklarujący spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa użytkowania oraz jakości produktu wg dyrektyw UE,  certyfikat DIBT świadczący o jakości produktów oraz
o wysokich standardach środowiska i ludzi w branży budowlanej, a także certyfikat FSC przyznawany jest za poszanowanie zasad gospodarki leśnej. Roczna produkcja wynosi 900 000 m kw. podłóg dwuwarstwowych oraz 200 000 m kw. podłóg litych, a blisko 90% podłóg trafia za granicę – na rynek europejski. Firma otrzymała liczne nagrody, z których najbardziej prestiżowe to Diamenty Forbesa 2012 i 2013,  7 Gazele Biznesu, 2 Orły Eksportu 2015.