Zima to piękny czas. Jednocześnie jednak trudny dla większości dziko żyjących zwierząt – dlatego warto pomóc im go przetrwać, przy okazji obserwując i ucząc się czegoś o naszych mniejszych sąsiadach. Najprostszym sposobem jest postawienie za oknem karmnika dla ptaków. Aby jednak nie zrobić więcej szkody niż pożytku – warto znać kilka zasad pozwalających na wykonanie go i usytuowanie poprawnie.

Sam projekt jest tym razem banalnie prosty, wymaga raptem kilku narzędzi i podstawowych zdolności manualnych.

 

Rys. MFP-01

Zacząć należy od zgromadzenia kilku narzędzi i materiałów. Konstrukcja karmnika jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący majsterkowicz – a czy przycięte fragmenty płyty będą proste – to już kwestia drugorzędna.

1 – Płyta MFP, najlepiej grubości 18mm lub większej. Nie jest potrzebna cała, wystarczy fragment o wymiarach podanych na rysunku.

2 – Kantówki drewniane o przekroju ok. 2x2cm

3 – Gwoździe – około 40 sztuk.

4 – Haczyk meblowy

5 – Młotek

6 – Ołówek

7 – Linijka

8 – Piła

 

Rys. MFP-02

Aby ułatwić czyszczenie – karmnik składa się z dwóch części: daszku z prowadnicami i wysuwanej tacki na pokarm.

1 – Prowadnice z kantówek drewnianych

2 – Tacka z płyty MFP

3 – Daszek

4 – Haczyk meblowy służący do zabezpieczenia tacki przed wysunięciem.

5 – Gwóźdź do zahaczenia haczyka w przedniej części tacki.

6 – Drążek do wieszania słoniny dla sikorek.

7 – Element usztywniający z płyty MFP

8 – Element usztywniający z płyty MFP

 

Rys. MFP-03

Bardzo istotnym dla prawidłowego funkcjonowania karmnika elementem jest jego usytuowanie i sposób zawieszenia.

1 – Najlepiej jeśli karmnik znajduje się na ok. 2m wysokości, możliwie cienkim słupku. Zabezpieczy to stołujące się w nim ptaki przed kotami (którym zresztą także warto wystawić w jakimś ciepłym miejscu miskę z karmą i wodą)

2 – Daszek powinien być na tyle nisko, aby do wnętrza budki nie zmieściły się drapieżniki. Powinien również dobrze osłaniać tackę z pokarmem przed opadami, ale także umożliwiać swobodne lądowanie i start.

3 – Słonina wisząca na drążku musi być surowa, bez przypraw i nie powinna wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Należy ją również zdjąć jeśli temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0°C.

4 – Pokarm powinien być uzupełniany regularnie, wskazana jest także woda, która zimą staje się towarem bardzo poszukiwanym. W żadnym wypadku nie należy wsypywać pokarmów solonych. Tacka musi być regularnie czyszczona. Warto również sprawdzić, jakie gatunki ptaków odwiedzają nasz karmnik – i dostosować pokarm do ich potrzeb.