Segregacja surowców wtórnych umożliwia ich właściwe zagospodarowanie. Część śmieci trafia na wysypiska, inne zostają przetworzone w procesie recyklingu. Wiele zależy od nas samych i od tego, czy pozbywamy się odpadów w sposób należyty – składując je w kontenerach o odpowiednim kolorze.

Wyróżniamy trzy podstawowe kolory kontenerów – niebieski, żółty i zielony. Spotykamy je na każdym kroku, np. w osiedlowych zsypach. Mimo, że przywykliśmy do ich obecności, część osób wciąż ma problemy z przyporządkowaniem odpadów do właściwych pojemników.

Kontener niebieski – papier

W kontenerach o barwie niebieskiej powinniśmy składować odpady papierowe – wszelkiego typu makulaturę, pudła, tektury, książki czy zasypujące nas zewsząd ulotki. Sytuacja z pozoru prosta, ale czy na pewno? Niestety wiele osób popełnia błąd, wrzucając do pojemnika także inne odpady. Są to m.in. spinacze (zapominamy wyjąć ich z kartek papieru), zatłuszczone opakowania (po maśle, margarynie itp.), a także kartony po sokach bądź mleku, powlekane od środka plastikiem. ,,Błędem jest również wrzucanie do pojemników papieru woskowanego. Ponadto, papier powinien być suchy. Ma to znaczenie dla jakości przetwarzanego surowca” – komentuje ekspert krakowskiej firmy SINOMA, wyspecjalizowanej w przetwarzaniu odpadów dla branż i domu.

Kolor żółty – plastik i aluminium

Kontener żółty służy do pozbywania się wszelkiego typu pojemników i butelek PET – czyli takich, wykonanych z tworzyw sztucznych. Mogą być to pozostałości po napojach, szamponach, płynach do naczyń itd. W tym miejscu ważna uwaga – butelki należy wrzucać bez zakrętek! Te trzeba odkręcić, a samą butelkę najlepiej zgnieść (zajmie mniej miejsca). W żółtym pojemniku możemy ponadto pozostawić reklamówki, torebki czy folie. To także dobre miejsce do składowania aluminiowych puszek. ,,Najczęstsze pomyłki spotkane przy składowaniu odpadów w żółtym kontenerze? Niestety wiele osób uznaje, że można tam wrzucać każdy przedmiot i wyrób zawierający tworzywo sztuczne bądź metal, np. opakowania po farbach, lakierach, aerozolach, a nawet sprzęty RTV/AGD. Jest to błędem. Metale możemy jednak wrzucać swobodnie do rzadziej spotykanych pojemników o barwie czerwonej” – dodaje specjalista SINOMA.

Kolor zielony – szkło

W przypadku pojemników na szkło sprawa jest stosunkowo prosta. Zielone kontenery służą do składowania butelek i słoików (oczywiście bez zakrętek!). Nie powinniśmy natomiast wrzucać tu szkła zbrojonego, pochodzącego z okien, szyb, okularów, luster czy żarówek. Zakaz dotyczy też kieliszków i porcelany. ,,Bywa, że w sąsiedztwie zielonego kontenera znajduje się kontener biały. Wówczas do pierwszego z nich trafia szkło barwione, zaś do drugiego bezbarwne” – informuje przedstawiciel SINOMA.

Co z innymi odpadami?

Niektóre odpady – tzw. specjalne – nie powinny trafiać do żadnego z podstawowych typów kontenerów. Należą do nich m.in. sprzęt RTV, baterie czy opakowania po farmaceutykach. ,,Odpady po lekach najlepiej odnieść do apteki. Podobnie prosto ma się sprawa ze zużytymi bateriami – w wielu sklepach i placówkach publicznych znajdziemy pudła bądź pojemniki, gdzie można je składować. Sprzęty RTV/AGD i inne elektrośmieci są natomiast zbierane przez specjalne punkty odbiorcze” – podsumowuje ekspert SINOMA.

fotolia_103489646_subscription_monthly_m