Dla dużej grupy osób kuchnia stanowi prawdziwe serce domu. Jest miejscem wspólnych posiłków, przyjacielskich spotkań i kulinarnych eksperymentów. Wielu decyduje się na dopasowanie jej do swoich potrzeb i zamówienie mebli kuchennych na wymiar. O czym należy pamiętać podejmując taką decyzję? Oto kilka pożytecznych wskazówek na co szczególnie zwracać uwagę w czasie wyboru.

Wymiar

Podstawą jest prawidłowe i dokładne zdjęcie wymiarów kuchni. Składając zamówienie można posłużyć się rzutem architektonicznym pomieszczenia, lub samemu wszystko wymierzyć uwzględniając takie szczegóły jak przyłącza oraz okna. Jeśli mamy pomieszczenie o nietypowym kształcie najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, gdyż każdy błąd może później generować niepotrzebne, dodatkowe koszty. Kuchnie to pomieszczenia o zabudowie stałej, w której kłopotliwe jest wprowadzanie poprawek i zmian.

Złoty trójkąt

Jedną z podstawowych zasad w aranżacji kuchennych wnętrz jest tak zwana zasada złotego trójkąta. Oznacza ona rozplanowaniu kuchni za pomocą trójkąta, którego wierzchołki stanowią lodówka, płyta kuchenna oraz zlew. Rozmieszczenie strategicznych punktów za pomocą tej figury znacznie poprawia ergonomię, ponieważ wszystkie znajdują się dość blisko siebie, ale jednocześnie sobie nie przeszkadzają.

Materiały

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału na fronty mebli. Jednym popularniejszych i tańszych rozwiązań są płyty MDF pokryte lakierem lub folią PCV. Oba te pokrycia mają swoje wady i zalety: folia jest bardziej odporna na drobne uszkodzenia, ale może tracić kolor w wysokiej temperaturze występującej na przykład w pobliżu piekarnika. Inaczej jest z lakierem, który choć odporny na temperaturę i zabrudzenia, jest z kolei podatny na zarysowania.

Innym materiałem wykorzystywanych do tworzenia frontów mebli jest fornir, czyli pokrycie płyty MDF warstwą naturalnego drewna, a następnie polakierowanie go. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla osób chcących marzących o naturalnych meblach kuchennych za rozsądną cenę.

Jednocześnie należy pamiętać, że fornir jest miękkim materiały podatnym na wgniecenia – podkreśla pracownik Galerii Wnętrz Krakowska 31 we Wrocławiu.

Fronty wykonana z litego drewna są wszechstronnym rozwiązaniem pasującym do kuchni o aranżacjach nowoczesnych, jak i tych w stylu vitage. Najczęściej wykorzystywane gatunki drewna to dąb, jesion, sosna czy buk. Przy kupnie frontów z tego materiału warto mieć na uwadze sposób w jaki sposób zostały one zabezpieczone. W kuchni drewno narażone jest na duże zmiany temperatury oraz wilgotności, co może prowadzić do odkształceń. Dodatkowo fronty drewniane są znacznie cięższe niż te pokryte tworzywami sztucznymi czy fornirem, dlatego na przykład szafki pokryte tym materiałem będą wymagać bardziej wytrzymalszych zawiasów.

Odpowiednio dobrane meble sprawią, że kuchnia nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale także sprawią, że przygotowywanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością.