Udekoruj mieszkanie

Obrus plamoodporny

Obrus plamoodporny jest jednym z ważniejszych elementów wchodzących w skład dekoracji jadalnianego stołu. Należy jednak pamiętać, że tylko wtedy dobrze się komponuje, jeśli jego materiał jest wysokiej jakości. Wówczas nie tylko na dłużej zachowa swój pierwotny wygląd, ale również pozytywnie wpłynie na odbiór wnętrza. Warto zatem wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować przy jego kupnie.

Idealne obrusy plamoodporne to takie, które są optymalnie dostosowane do wielkości oraz kształtu stołu. Zasada jest prosta. Do okrągłego stołu pasuje owalny obrus, do kwadratowego kwadratowy itp. Urządzając wystawne przyjęcie, najlepiej zdecydować się na nakrycie, które całą swoją powierzchnią zakryje blat. Wtenczas nabierze atrakcyjniejszego wyglądu. Zazwyczaj dotyczy to obrusów świątecznych. Przyjęło się zasadę, że nakrycie powinno nieco rolować się na kolanach osoby siedzącej. Jeśli stół znajduje się w bliskim sąsiedztwie kanapy, zwis nie powinien być większy niż 10-15 cm. Należy jednak sprawdzić sztywność materiału, ponieważ zbyt szorstka tkanina w połączeniu z krótkim zwisem nie będzie tworzyła zbyt harmonijnej całości.

Dopasuj obrus do wnętrza

Obrus w słoniki

Tradycyjne obrusy plamoodporne powinny zakrywać ranty stołu, jednak nie mogą być zbyt długie, gdyż będą przeszkadzać domownikom w swobodnym biesiadowaniu. Najczęściej wybór klientów kieruje się w stronę nakryć o rozmiarze 180×140 cm czy 145×145 i średnicy 75 cm. W przypadku obrusów okolicznościowych, np. na wesele, wybiera się fasony większe, np. 400×150.

Stojąc przed koniecznością zakupu obrusu plamoodpornego, musimy pamiętać, aby pasował on do wnętrza pomieszczenia. Oczywiście, można bawić się kolorami i wzorami, tworząc rozmaite połączenia, jednak dla mało wprawionych w tym zakresie osób nie jest to najlepsze rozwiązanie. Urokliwie nakryty stół ma bowiem zachęcić domowników oraz przybyłych gości do wspólnego posiłku oraz rozmowy.

Okazja na prezent

Kolejną ważną zasadą jest fakt, aby obrusy plamoodporne były dopasowane do okazji. Jeśli zatem chcemy, aby wybrane przez nas nakrycie tworzyło piękną kompozycję na stole, powinno być dostosowane do danej okoliczności. W Święta Bożego Narodzenia uroczo będzie prezentował się fason z choinkami, gwiazdkami czy reniferami, zastępując tym samym drogie, choć niekoniecznie zawsze efektownie prezentujące się drogie ozdoby. Całość utrzymana w białej, złotej, srebrnej, czerwonej lub zielonej tonacji doskonale będzie współgrać z innymi, domowymi dekoracjami. Z kolei na letnie biesiadowanie w ogrodzie idealnie sprawdzi się model w delikatną kratę lub subtelne kwiatki. Wtenczas całość nabierze lekkiego, bardzo naturalnego charakteru. Obrus plamoodporny kupisz np. tutaj: http://e-obrus.pl/pol_m_Obrusy_Obrusy-Plamoodporne-155.html.