Przymierzając się do zakupu taśmy LED, możemy natrafić na pewną barierę – braku wystarczających informacji w sklepach internetowych, jak i braku wiedzy samych sprzedawców na temat posiadanego przez nich towaru. Aby trochę ułatwić podjęcie decyzji na temat zakupu, podpowiadamy, czym NIE kierować się kupując taśmy LED.

Nieważna cena, ilość watów i diod

Jednym z najpopularniejszych kryteriów zakupu nie tylko w przypadku oświetlenia jest cena. Jednak sugerowanie się tylko nią jest błędne. Tanie taśmy zwykle nie świecą wystarczająco jasno ani równo, szybko się przepalają. Najdroższe z kolei często okazują się podobne do tych ze średniej półki. Cena nie jest więc wystarczającym wskaźnikiem do dokonania udanych zakupów.

Również skupienie się na ilości i wielkości diod znajdujących się na taśmie nie zagwarantuje, że trafimy na dobry, jasno świecący produkt. Jeśli chcemy zyskać jakieś informacje na temat jasności zakupionej taśmy, sprawdzajmy ilość lumenów, która powinna być na nich zapisana.

Taśma LED nie powinna być też oceniana pod kątem wartości, którymi opisywano standardowe żarówki. Mowa tu przede wszystkim o mocy w watach, która również nie opisuje jak wiele światła uzyskamy z danej taśmy. Podpowiada za to, ile zapłacimy za używanie takiego oświetlenia.

Sama taśma to dopiero początek

Jeśli pragniemy stworzyć system oświetlenia za pomocą taśm LED, sama taśma do tego nie wystarczy. Konieczny będzie jeszcze zasilacz, na którego jakość również warto zwrócić uwagę. To od niego zależeć będzie w dużym stopniu jasność światła. Jeśli nie mamy doświadczenia w montażu taśm LED, lepiej powierzyć to zadanie komuś doświadczonemu. Nie polecamy także kombinowania z wydłużaniem taśm i podłączeniem więcej niż 5 metrów pod jeden zasilacz. Taka konfiguracja nie wróży światła o dobrej jakości.

Produkty z gwarancją

Planując oświetlenie na większej przestrzeni, warto zdecydować się na te taśmy, które posiadają gwarancję producenta. Mowa tu o takiej gwarancji, która możliwa jest do zrealizowania w kraju i firmach, które istnieją na rynku dłużej niż pół roku. Niektórzy producenci stawiają także niezbyt korzystne warunki, które należy spełnić jeśli zamierzamy zgłosić produkt do naprawy lub wymiany gwarancyjnej – na przykład to, by taśmy nie świeciły dłużej niż kilka godzin dziennie. W takich przypadkach lepiej będzie zrezygnować. Warto też wiedzieć, że typowy okres gwarancji do taśm LED to dwa lata. Jeśli jakaś firma nie oferuje nawet tyle, może lepiej będzie pomyśleć o jakimś innym produkcie, po którego zakupie nie trzeba będzie obawiać się awarii i jej skutków.

Więcej na temat taśm LED można dowiedzieć się ze strony: https://www.neoled.com.pl/tasmy_led.html.