Urządzanie pokoju dziecięcego nierzadko jest sporym wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ każdy kto posiada maluszka wie, że trzeba mu zapewnić to co najlepsze. Wielu rodziców nie potrafi jednak zdecydować się jak zaaranżować wnętrze dla małego człowieka w sposób idealny zarówno pod względem wizualnym jak i praktycznym.

Na co zwracać uwagę?

Pokój dla dziecka przede wszystkim musi być bezpieczny. Żadnych ostrych krawędzi, śliskich dywanów oraz odkrytych gniazdek z prądem. To samo dotyczy sprzętów, które się w nim znajdują, w tym również lamp. Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem w pokoju dziecięcym. Nie raz zostawiamy maluszkowi włączone światło, ponieważ boi się sam zasypiać. Niedobrze by było, gdyby lampka taka w nocy wywołała spięcie albo by jej odsłonięta, nagrzana żarówka poparzyła szkraba, kiedy przygotowujemy w kuchni kolację a on bawi się sam w pokoju. Również nieprzyjemne w skutkach może być zbyt ostre światło żarówki, na które nasz maluch będzie patrzył z zainteresowaniem, jeśli nie będzie ona niczym osłonięta. Najważniejsze jest zatem by oświetlenie do pokoju dziecięcego było dobrane w taki sposób, żeby naszemu dziecku nie stała się żadna krzywda.

Jakie wybrać lampy?

W asortymencie sklepów, które oferują lampy nierzadko znajduje się osobna kategoria z oświetleniem do pokojów dziecięcych (sprawdź). Dobrze byłoby zorientować się w produktach polecanych przez producentów, gdyż nierzadko są one specjalnie przystosowane do pomieszczań, w których urzędować mają dzieci. Często również wyprodukowane są w taki sposób, aby wizualnie podobały się małym projektantom wnętrz, czyli z wizerunkiem księżniczek bądź aut albo innych idoli dziecięcego światka. Jeśli jednak chcemy wybrać oświetlenie samodzielnie, bez uwzględniania reklamowanych produktów to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

Wybieraj mądrze

Po pierwsze lampa nie powinna być niestabilna ani ciężka. Dużych rozmiarów sprzęt może przewrócić się na maluszka i go przygnieść. Ważne jest również aby dziecko nie miało dostępu do prądu, dlatego niezłym pomysłem są lampki na baterie. W przypadku oświetlenia całościowego pokoju to powinno być ono zamontowane w centralnym miejscu na suficie i dawać dobre światło w całym pomieszczeniu. Złym pomysłem są jednak żyrandole, które mają odsłonięte świetlówki, właśnie ze względu na wzrok naszego dziecka. Ono nie wie, że patrzenie w światło jest niezdrowe, my musimy zadbać by w razie zainteresowania maluszka żarówką nie wyrządziła mu ona krzywdy.

Decyzja dotycząca oświetlenia do pokoju dziecka to poważna sprawa, nie tylko ze względów wizualnych, ale również bezpieczeństwa naszego szkraba. Warto zatem rozważyć wszelkie argumenty za i przeciw przed zakupem jakiejkolwiek lampy i wybrać tę, która jest najlepsza dla naszego malucha.