Wilgoć i podwyższona temperatura mają niszczycielski wpływ na łazienkowe szafki i półki. Warto więc zadbać o meble w łazience, aby móc cieszyć się ich urodą i funkcjonalnością przez dłuższy czas. Pomoże w tym kilka cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji.

Podstawy

Czynnością często zaniedbywaną jest ścieranie kurzu z powierzchni mebli. Wilgoć przyciąga i wiąże drobinki, przez co trwale wnikają w drewno i materiały drewnopodobne. Czyszcząc łazienkę z kurzu należy użyć do tego celu wilgotnej i suchej szmatki. Pierwsza z nich nie powinna być zbyt mokra, by nie tworzyć nieestetycznych zacieków.

Wietrzenie

Aby zapobiec powstawaniu pleśni, należy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Najlepiej zainstalować prosty system wentylacji mechanicznej w kanale wywiewnym. Jednak w przypadku wentylacji zbiorczej lepiej sprawdzi się ulepszona wentylacja grawitacyjna. Wówczas drzwi i/lub okna powinny być otwarte przez około pół godziny.

Profesjonalne środki konserwujące

Producenci mebli zalecają stosowanie środków z domieszką wosków lub silikonów. Pozwalają one na zmniejszenie stopnia wchłaniania wilgoci. Zabezpieczają też przed promieniami UV. Środki konserwujące dostępne są w formie żelu, sprayu bądź olejków. Niedozwolone środki  zawierają w swoim składzie alkohol bądź mocznik. Nie powinno się używać sprayów do szyb ani uniwersalnych środków do czyszczenia łazienek. Co więcej, warto zainwestować w szmatki i gąbki wykonane z delikatnego materiału – dzięki temu zyskuje się pewność, że meble nie będą narażone na uszkodzenia mechaniczne, czyli wszelkie otarcia i zadrapania.

Uwaga na szkodliwe substancje

Jeśli na mebel wyleje się środek chemiczny taki jak silny detergent, zmywacz do paznokci czy farba do włosów, trzeba jak najszybciej zetrzeć go suchą szmatką. Najlepiej przetrzeć powierzchnię również na mokro, by zyskać pewność, że usunęliśmy wszelkie pozostałości agresywnej substancji. Uchronimy wówczas meble przed odbarwieniami i plamami trudnymi do usunięcia.

W przypadku widocznych zniszczeń

Jeżeli nasze meble w łazience noszą ślady widocznego użytkowania, warto odnowić je i nadać im utracony blask. Można zastosować okleinę albo je przemalować. Pierwsza opcja wydaje się łatwiejsza i trwalsza. Aby uniknąć niszczenia się mebli w przyszłości, nie stawiajmy na nich przedmiotów o ostrych krawędziach. Dobrze jest zadbać o to, by wszelkie dekoracje zwiększające estetykę pomieszczenia nie były zbyt ciężkie, a ich podstawy nie miały kantów i wystających krawędzi.

Konsekwentna i systematyczna pielęgnacja mebli w łazience zapewni ich bezusterkowe funkcjonowanie oraz estetyczny wygląd. Na długie lata uchroni je przed wpływem wilgoci i wysokiej temperatury.

Ciekawe zestawy mebli łazienkowych znajdziesz na: http://defra.pl/meble-lazienkowe/.