Oryginalnie styl loft ukształtował się w poprzemysłowych halach Nowego Jorku. Zajmowane przez artystów zyskiwały niezwykły wygląd dzięki połączeniu industrialnej surowości oraz unikatowego wyposażenia będącego mieszkanką różnych stylów. Teraz loft to ogromna gama gotowych mebli oraz dodatków, które możemy zakupić również w Polsce i dobrać praktycznie do każdego wnętrza – nie tylko przestronnego. Jak urządzić w tym nurcie niewielki salon?

Styl loftowy jest generalnie dość oszczędny, dlatego też dobrze prezentuje się również w mniejszych wnętrzach. Ażurowe konstrukcje meble i jasna kolorystyka pozwalają również na optyczne powiększenie przestrzeni. Oczywiście, najważniejsze jest dobranie odpowiedniego umeblowania, które będzie dobrze sprawdzało się w danym pomieszczeniu.

Centralnym punktem salonów jest najczęściej komplet wypoczynkowy. Jeżeli chodzi o sofy i fotele, do wyboru mamy kilka różnych propozycji. Są to między innymi meble stylizowane na retro wykonane z obiciem ze skóry czy też z tkanin takich jak płótno czy aksamit, które też świetnie wyglądają w przestrzeniach o industrialnym charakterze. W takich wnętrzach dobrze wyglądają też meble o minimalistycznym stylu lub też dla kontrastu meble o klasycznym wyglądzie, na przykład „ludwiki”, na przykład rozłożyste krzesła z dużymi oparciami lub alternatywnie fotele typu butterfly.

Oprócz mebli wypoczynkowych również w salonie umieszczamy inne sprzęty. Świetnym wyborem będzie stolik kawowy wykonany z połączenia drewna i metalu. Do salonów industrialnych najczęściej wybierane są meble loftowe o geometrycznych kształtach – prostokątne lub kwadratowe z ramą z metalu, której nóżki połączone są także metalowymi elementami. Popularne są też stoliki wykonane z palet.

Do przechowywania najczęściej wybiera się meble również wykonane z połączenia metalu oraz postarzanego drewna lub tylko metalowe. Regały o metalowych ramach, szafki stylizowane na kartoteki, szklane witryny przypominające szafki medyczne to tylko parę propozycji. Dopełnieniem mogą być drewniane skrzynki po owocach, które świetnie nadają się do przechowywania książek, płyt, poduszek. Można ustawić je na podłodze lub wykonać z nich regał lub szafki wiszące.