krzesła i foteleSalon to miejsce wypoczynku, w którym na ogół spędzamy większość naszego czasu wolnego. To miejsce odpowiednie do zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy i jednocześnie przestrzeń, w której organizujemy różnego rodzaju przyjęcia czy rodzinne spotkania okolicznościowe tj. urodziny, imieniny. Jeśli zależy nam na tym, by taka przestrzeń była nie tylko wygodna, ale i funkcjonalna w codziennym użytkowaniu, musimy ją odpowiednio zaaranżować. Ważna w tym względzie jest m.in. ilość dostępnych miejsc siedzących, oferowanych przez krzesła i fotele, a także przez sofę, wersalkę czy narożnik, jeśli przewidujemy obecność takiego mebla w salonie. Jaka zatem powinna być optymalna liczba miejsc siedzących w takim pomieszczeniu jak salon? Czy powinna być to liczba równa liczbie domowników, a może większa?

Zwykle o tym, jak dużo miejsc siedzących będzie mógł zaoferować nasz salon decydują nie nasze chęci, a wielkość tego pomieszczenia. Pewnym optimum, gdy decydujemy się na zakup stołu, będą cztery krzesła i fotele (jeden lub dwa), gdy dodatkowo zdecydujemy się na kupno zestawu wypoczynkowego z kanapą. Taki salon posiadać będzie zatem co najmniej 9-10 miejsc siedzących, dzięki czemu można organizować w nim rodzinne spotkania, kolacje ze znajomymi czy urodziny dziecka. W praktyce, gdy brakuje nam miejsca i zamiast stołu decydujemy się na zakup niewielkiej ławy, zamiast klasycznych krzeseł możemy pozostać przy samej sofie i kilku niewielkich pufach, które można ewentualnie dostawić do ławy. W takiej opcji ciekawym rozwiązaniem może być również zestaw wypoczynkowy składających się z kanapy/narożnika i jednego lub dwóch dodatkowych foteli. Warto przy tym pamiętać, że narożnik to co najmniej jedno dodatkowe miejsce siedzące w stosunku do krótszej kanapy, sofy czy wersalki.

Minimalna liczba miejsc siedzących w salonie powinna być liczbą równą ilości mieszkańców danego domu. Jeśli salon jest częścią mieszkania, w którym żyje 4-osobowa rodzina, wtedy minimalną liczbą miejsc siedzących powinny być łącznie cztery krzesła i fotele. Gdy rodzina jest 3-osobowa, minimalna liczba miejsc siedzących to trzy itd. W praktyce dużo lepszym rozwiązaniem jest pewien zapas miejsc siedzących, tak byśmy mieli gdzie posadzić gości, którzy odwiedzą nasze mieszkanie. Dlatego pewnym, wspomnianym już wcześniej optimum, jest zestaw składający się z kilku puf lub krzeseł i foteli z wersalką. Taki zestaw powinien oferować co najmniej 6-10 miejsc siedzących. Jeśli w salonie brakuje miejsca, można zrezygnować z foteli. Jeśli nie mamy stołu tylko ławę, możemy zrezygnować z krzeseł.