Według raportu szybko.pl wśród kupujących rośnie zainteresowanie dużymi mieszkaniami, co podnosi średni metraż nabywanych lokali. Pod tym względem wyróżnia się stolica Wielkopolski, gdzie wyniósł on rekordowe 71 mkw. Z drugiej strony średnio poznaniacy na zakup mieszkania przeznaczają 300 tysięcy złotych. Czy da się w tej cenie znaleźć tak duże nieruchomości?

W Poznaniu w tej cenie na rynku deweloperskim przeważają nieruchomości dwupokojowe o powierzchni 50 m2. Jeśli chcielibyśmy zakupić mieszkanie o dwadzieścia metrów większe musimy przyjrzeć się ofercie nieruchomości na przedmieściach. Warto wziąć pod uwagę także program MdM, który oferuje korzystne dopłaty do kredytów. W przypadku Programu dla Młodych poza kryterium cenowym mieszkanie nie może jednak przekroczyć 75m2, by kwalifikowało się do dopłaty. To ograniczenie powoduje, że wybór takich nieruchomości na poznańskim rynku jest niewielki.

Tabela 1. Jaką nieruchomość w Poznaniu i okolicach możemy kupić za 300 tys. zł.

Deweloper Okolica Metraż mieszkania  Ilość pokoi Ogród MdM Cena
Linea Dąbrówka Osiedle Leśna Polana 69,51 m2 3 60m2 TAK 291 942 zł
lub 288 467 zł
Jakś Bud Biedrusko Osiedle Natura 62,50 m2 3 TAK 299 000
UWI Malta Nowa 2 ul. Milczańska 45 45,38  m2 2 NIE 290 432 zł 

lub 294,970 zł

 

Ataner Marcelin IV ul. Marcelińska 100 39,5 m2 

39,3 m2

2 NIE 268 600 zł 

282 960 zł

*opracowanie własne

Średnia kwota za mkw., jaką należy zapłacić za mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym, wynosi między 5,5 tys. zł, a 6,5 tys. zł. W podpoznańskich gminach ta cena może być niższa nawet o 30-40%. Przykładowo dwupoziomowe mieszkania „Forma” w zabudowie szeregowej o powierzchni prawie 70m2 możemy kupić w cenie 4.100 zł/m2. Nieruchomości te buduje deweloper Linea w podpoznańskiej Dąbrówce oraz Dopiewcu.  Wszystkie posiadają własne ogródki i trzy pokoje. Mieszkania spełniają również warunki programu MdM.

Od kilku miesięcy obserwujemy zwiększone zainteresowanie nieruchomościami oddalonymi od centrum Poznania.  Kontakt z naturą to dla wielu mieszkańców priorytet, dodatkowo ceny mieszkań położonych tuż pod Poznaniem są dużo korzystniejsze – mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea. Nasi klienci to przede wszystkim rodziny z dziećmi, które szukają komfortowej alternatywy dla mieszkania w centrum, dobrze skomunikowanej, a przy tym sąsiadującej z lasem – dodaje.

„Forma” to rozwiązanie dla rodzin ceniących sobie kontakt z przyrodą i poszukujących atrakcyjnych terenów rekreacyjnych. Dodatkowo w pobliżu osiedla funkcjonuje pełna infrastruktura, w tym liczne usługi przeznaczone dla dzieci m.in. place zabaw, przedszkola, szkoła, Dom Kultury.

W ostatnich latach coraz więcej inwestycji lokowanych jest w poza granicami miast. Szacuje się, że tendencja ta będzie rosnąć. Poza ceną bowiem niewątpliwymi zaletami takich nieruchomości jest bliskość natury i komfort mieszkańców. Przykłady metropolii tj. Londyn, czy Bruksela pokazują, że właśnie przedmieścia będą w przyszłości odgrywać rolę najważniejszych „sypialni miast”.