MDM zdjęcieRządowy program dofinansowania do wkładu własnego kredytu mieszkaniowego dla młodych jest na półmetku. Okazuje się, że jego beneficjentami nie są wcale młode małżeństwa, ale bezdzietne osoby samotne.

 

Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, do końca czerwca br. banki zaakceptowały łącznie 8 tys. 237 wniosków na kwotę 187 mln zł. Z tego 6 tys. 319 umów kredytowych zostało już podpisanych. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w trzech województwach – pomorskim (1 475), mazowieckim (1 374) i wielkopolskim (1 281). Najmniej natomiast w świętokrzyskim (96) i opolskim (84).

 

Singiel na swoim
Mimo że z założenia program Mieszkanie dla Młodych miał wspierać młode małżeństwa z dziećmi, to jednak rzeczywistość zweryfikowała rządowe plany. Aż 55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi, a tylko 45 proc. z małżeństwami. Wśród małżeństw zaledwie 7,4 proc. miało dwoje lub więcej dzieci, a w grupie osób samotnych – aż 94 proc. stanowili wnioskodawcy bezdzietni. Z podwyższenia o 10 m2 limitu powierzchni nieruchomości dla małżeństw z trójką dzieci skorzystało dotychczas tylko 12 par, czyli mniej niż co czwarty z beneficjentów.

 

Kiepski początek?
W 2014 roku rząd przeznaczył na dofinansowanie w ramach MdM 600 mln zł, z czego w pierwszym półroczu rozdysponowano tylko 25 proc. Jak przewidują analitycy Comperia.pl, do końca roku zostanie wykorzystanych zaledwie 50-60 proc. przeznaczonych środków.  – Niewiele osób ma świadomość, że niewykorzystane w danym roku środki na dopłaty do wkładu własnego nie zwiększają puli dofinansowania na kolejny rok, tylko wracają z powrotem do Skarbu Państwa – podkreśla Marta Ośko z Comperia.pl.

 

Gdzie po kredyt?
Comperia.pl przeanalizowała ofertę dziesięciu banków oferujących kredyty w ramach MdM. Kredyt dla singli z najniższą marżą – 1,59 proc. ma Deutsche Bank. Na drugim miejscu jest Banku Pekao SA (marża 1,89 proc.) i Bank PKO BP (marża 2,10 proc.). W przypadku kredytów dla rodziny z jednym dzieckiem ponownie na pierwszym miejscu znajduje się Deutsche Bank (marża 1,59 proc.). Na drugim uplasował się Eurobank z marżą 1,76 proc., a na trzecim Bank Pekao SA (1,89 proc.).

 

Podsumowanie

 

  • Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w trzech województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim.
  • Najkorzystniejszy kredyt w ramach MdM dla singli i małżeństw ma w ofercie Deutsche Bank.
  • Prorodzinne cele programu w pierwszym półroczu nie zostały zrealizowane –  55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi, a tylko 45 proc. z małżeństwami.

 

Źródło: Raport „Mieszkanie dla Młodych”:  http://www.comperia.pl/mieszkanie-dla-mlodych-i-bezdzietnych-raport-comperiapl.html

 

—————————————————————————————————————–

 

O Comperia.pl
Comperia.pl to pierwsza w Polsce porównywarka finansowa stworzona z myślą o wszystkich użytkownikach, którzy szukają najkorzystniejszych produktów bankowych (kredytów, kont osobistych, lokat i innych). Comperia.pl jest wygodnym i szybkim narzędziem, które nie tylko pozwala porównać oferty banków, lecz także skorzystać z produktów finansowych bez konieczności wizyty w placówkach stacjonarnych. Każdego dnia analitycy Comperia.pl porównują ponad 1500 produktów finansowych. Comperia.pl to także miejsce, gdzie znajdują się liczne fachowe poradniki na tematy związane z finansami oraz artykuły poświęcone produktom finansowym. Comperia.pl wyróżnia się niezależnościąi wiarygodnością prezentowanych informacji, które zostały uhonorowane licznymi wyróżnieniami i nagrodami.

 

Kontakt
Więcej informacji na temat raportu i działalności Comperia.pl
udziela p. Marta Ośko – (22) 642 91 19 lub 884 001 401
mail: mosko@comperia.pl