Odnowienie drewnianych wnętrz i mebli w domu to zajęcie, które często odkładamy w nieokreśloną przyszłość. Tymczasem stary stół aż prosi się o pomalowanie. Może warto wkroczyć w Nowy Rok z dobrym postanowieniem i zabrać się do pracy. Tym bardziej, że dobrze zaplanowany remont zajmie nam mniej niż jeden dzień. Wystarczy dobrać odpowiednie preparaty.

Przy doborze produktu powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, na jakim rodzaju wykończenia nam zależy. Jeśli chcemy zachować i podkreślić naturalny kolor drewna – wybierzmy lakier lub olej. Jeśli chcemy zmienić kolor, ale zachować rysunek drewna, polecane jest użycie lakierobejcy. W przypadku, kiedy chcemy zupełnie zakryć rysunek drewna, najlepiej sprawdzi się emalia. Oczywiście, wszystkie niezbędne informacje o przeznaczeniu produktu znajdziemy na etykiecie.

– Ważnym kryterium przy doborze preparatu powinien być także rodzaj oraz przeznaczenie powierzchni, na jaką chcemy go zastosować – tłumaczy Andrzej Wójcik, ekspert techniczny firmy Altax.

Do pomalowania widocznych elementów drewnianych w domu, od drzwi, przez schody, po meble dziecięce, wystarczy użyć preparatów dekoracyjnych, takich jak lakier, lakierobejca, emalia czy olej. Produkty te zabarwią drewno, a także stworzą powłokę ochronną, zabezpieczającą je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Jeśli w pomieszczeniach w domu nie ma zagrożenia biokorozją, nie zbiera się wilgoć, a wentylacja jest poprawna, to nie ma potrzeby gruntowania drewna impregnatem. Jeśli natomiast zabezpieczamy meble łazienkowe, lub kuchenne, dobrze by było zastosować szybkoschnący impregnat gruntujący, który dodatkowo będzie chronił malowane powierzchnie przed grzybami domowymi i sinizną.

Do wnętrz najlepiej używać produktów szybkoschnących, które nie tylko znacznie ograniczają czas prowadzenia prac, ale także mają całkowicie niedrażniący zapach. To sprawia, że z powodzeniem mogą być używane w pomieszczeniach nawet zimą, gdy możliwości wietrzenia i cyrkulacji powietrza są ograniczone.

– Emalie czy lakiery szybkoschnące będą szczególnie polecane dla osób z małymi dziećmi, a także do zastosowania w tych domach, w których są zwierzęta – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Ich użycie może odbywać się nawet w obecności najmłodszych członków rodziny, gdyż produkty te spełniają wysokie europejskie normy bezpieczeństwa zabawek. Poza tym  produkty te pozwalają ukończyć prace w dosłownie kilka godzin – dodaje.

Każdy produkt to inny efekt  – tabela.

 

Typ preparatu Powłoka Właściwości
Olej do drewna Najlepiej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy na desce żadnej powłoki. Najlepiej sprawdzi się w przypadku twardych gatunków drewna krajowego: dębu, jesionu, akacji i gatunków egzotycznych. Do stosowania na podłogach, schodach, meblach.Głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią. Mało odporny na ścieranie, ale łatwy w nakładaniu i odnawianiu. Ubytki wystarczy uzupełnić preparatem za pomocą szmatki lub bawełnianego mopa.
Lakier do drewna Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy powłokę ochronną.Zazwyczaj występuje w wersji bezbarwnej, ale można również spotkać preparaty koloryzujące. Idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Do stosowania na podłogach, schodach, drzwiach, ścianach i meblach.Stosowany na podłodze, jest trudniejszy w odnawianiu – co kilka lat konieczne jest cyklinowanie całego parkietu i położenie nowej warstwy preparatu.

Do drzwi, drewna na ścianie i mebli można stosować produkty szybkoschnące, o nie drażniącym zapachu.

Lakierobejca Podkreśla naturalny rysunek drewna i nadaje powierzchni delikatny połysk. Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami. Lakierobejca nie jest jednak na tyle twarda,  by stosować ją na podłogach czy schodach. Lakierobejca jest rekomendowana do małych powierzchni, takich jak: meble  z miękkiego drewna, drzwi, okna, elementy dekoracyjne.
Emalia Tworzy typową, kryjącą powłokę malarską w wybranym kolorze. Produkty te są bardzo trwałe i odporne na zarysowania. Zalecana do stosowania na elementach typu meble, drzwi, boazerie, balustrady.Na rynku dostępne są już emalie szybkoschnące, pozbawione drażniącego zapachu.