Wraz z nadejściem lata taras zmienia się w dodatkowe pomieszczenie, w którym odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną. Ponieważ stanowi przedłużenie części mieszkalnej powinien być urządzony równie stylowo i funkcjonalnie, jak nasz dom. Jakie trendy obowiązują tego roku?

Meble na taras i do ogrodu

Okazuje się, że dużą popularnością, w dalszym ciąg cieszą się meble drewniane. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników klasycznej elegancji i prostoty. Są wygodne, ciepłe oraz funkcjonalne, a do tego dużo trwalsze od mebli wykonanych z plastiku czy stopów metali. Drewno to materiał uniwersalny, dlatego świetnie wkomponuje się zarówno w otoczenie starych drzew, jak i nowoczesnych ogrodów. Najczęściej sprzedawane są meble ogrodowe wykonane z drewna świerkowego, bukowego, dębowego, sosnowego oraz niektórych gatunków egzotycznych między innymi drewna eukaliptusowego, tekowego, massaranduba oraz bangkirai. Chociaż drewno posiada swoją naturalną barwę można je dowolnie malować, lakierować lub pokrywać specjalnym olejem. Sposób konserwacji mebli wykonanych z drewna będzie zależeć od jego rodzaju. Zestawy ogrodowe z krajowego drewna pokrywa się impregnatem barwiącym, farbą kryjącą lub lakierem bezbarwnym. Natomiast meble z drewna egzotycznego odpowiednią powierzchniową powłoką ochronną.

Oprócz drewna i plastiku do produkcji mebli ogrodowych zaczęto stosować wiklinę. To materiał bardzo elegancki i naturalny oraz ławy do utrzymania w czystości, który świetnie komponuje się z ogrodową roślinnością oraz drzewami. Następcą wikliny jest rattan, który uznano za najlepszy naturalny materiał do wyplatania mebli. Jest wytrzymały, ekologiczny oraz niezwykle elastyczny. Meble ogrodowe wykonane z rattanu są lekkie, przyjemne w dotyku oraz wygodne. Niestety zarówno wiklina, jak i rattan nie są odporne na wilgoć, dlatego należy chronić je przed deszczem, a po sezonie najlepiej trzymać je w pomieszczeniu. Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom i wymaganiom klientów, zainspirowani rattanem naturalnym stworzyli technorattan, czyli tworzywo sztuczne charakteryzujące się wysoką wytrzymałością, lekkością, odpornością na wilgoć oraz promienie UV. Żywotność tego materiału szacuje się na 10-15 lat, a więc bardzo długo. Technorattan wykonuje się z wysokiej jakości polietylenu, który można poddać procesowi recyklingu, nie jest to zwykły plastik, choć wiele osób błędnie go z nim utożsamia. Więcej informacji na temat technorattanu udziela specjalista od wyposażania ogrodów Natalia Jurek-Pliszka na stronie http://ogrodolandia.pl/technorattan.

Dekorowanie tarasu

Od kilku sezonów na topie są przede wszystkim jasne kolory, dominują pastele, szarości, beże oraz biel. Oczywiście barwę mebli ogrodowych można przełamać również bardziej żywymi kolorami takimi jak fuksja czy turkus, wybór w dużej mierze powinien zależeć, jednak od stylu otoczenia. Dekorowanie tarasu najlepiej uzależnić od barw dominujących między innymi od koloru domu, elewacji, kostki brukowej oraz mebli ogrodowych. Wśród dodatkowych elementów warto zdecydować się na dekoracyjne donice, dzbany oraz figurki. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z przepycham, najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie się do dwóch lub trzech podstawowych barw, to w zależności od nich należy dobrać także kolory kwiatów. Nie zapominajmy o strefie cienia, czyli miejsca, które ma za zadanie chronić przed słońcem oraz deszczem. Dobrze sprawdzą się namioty, markizy oraz parasole ogrodowe. Każdy taras będzie potrzebował kilka źródeł światła, lampiony, lampy i świeczki stworzą niepowtarzalny klimat, dzięki nim będziemy mogli zjeść kolację na świeżym powietrzu.

Urządzanie tarasu to wbrew pozorom nie łatwe zadanie, ponieważ musi być zarówno stylowy, jak i praktyczny.