Stary Browar oraz kompleks „Osada Leśna” w podpoznańskiej Dąbrówce zostały uznane przez Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury jednymi z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni w Polsce. Wyróżnionych zostało 28 niezwykłych miejsc oraz przedsięwzięć, dla których „wspólna przestrzeń, to wspólne dobro”.

Kształtowanie ładu społecznego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wydało album z miejscami wpływającymi i kształtującymi ład przestrzenny. Wyróżnione z całego kraju przedsięwzięcia, stanowią dobry przykład działań na rzecz poprawy jakości polskiej przestrzeni. Do zestawienia wybrano projekty, stawiające na rozwój i oddziałujące na infrastrukturę.

Wśród wyróżnionych znalazły się najbardziej znane miejsca w Polsce, takie jak Stary Browar w Poznaniu, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie czy Manufaktura w Łodzi. W publikacji pojawiła się również podpoznańska Dąbrówka, o której rozwój systematycznie dba deweloper  Linea.

Ministerstwo uznało, że „Osada Leśna w Dąbrówce jest wynikiem udanej realizacji modelu, w którym biuro projektowe należy do inwestora świadomego wartości dobrej architektury i przestrzeni”.

Mieszkanie poza miastem

Polacy coraz częściej wyprowadzają się z dużych miast i wybierają przedmieścia. W niewielkiej miejscowości Dąbrówka, leżącej kilka kilometrów od południowych granic Poznania, deweloper Linea od ponad 10 lat dba o komfort życia mieszkańców „Osady Leśnej”, sukcesywnie ją rozbudowując. Spójny projekt i fakt, że w Dąbrówce dba się o wygodę mieszkańców, przyczynił się do pozytywnego odbioru w zasięgu ogólnopolskim. Firma zadbała nie tylko o domy, ale również postawiła na stworzenie obiektów użyteczności publicznej takich jak centrum handlowe „Aurora”, kościół i dom parafialny czy szkoła podstawowa, których projekt oraz grunt pod budowę deweloper podarował gminie. W planach obecnie jest stworzenie centrum o charakterze medycznym, sportowym i rekreacyjnym.

– Naszym celem jest korzystne kształtowanie otaczającej nas przestrzeni. Fakt, że Dąbrówka znalazła się pośród tak prestiżowych miejsc wybranych z całej Polski jest dla nas niezwykłym wyróżnieniem. Pokazuje, że praca którą wkładamy w stworzenie przyjaznego osiedla, przynosi efekty – mówi Bogusława Bryl, Członek Zarządu Linea Spółka z o. o. – W swojej pracy nigdy nie zapominamy o tym, że jesteśmy nie tylko deweloperem, ale także biurem architektonicznym, dla którego ważne jest zadbanie o komfort życia mieszkańców Dąbrówki – dodaje.

Celem publikacji najlepiej zagospodarowanych miejsc w naszym kraju, ma być promowanie pozytywnych przykładów w  zakresie kształtowania ładu przestrzennego.