Młode rodziny z dziećmi coraz częściej decydują się na zakup własnej nieruchomości. Według badań firmy Metrohouse & Partnerzy, najważniejsze elementy, na które młodzi zwracają uwagę  to: dostępność komunikacyjna, balkon oraz układ i funkcjonalność mieszkania. Na dalszych miejscach znalazła się okoliczna infrastruktura, tj. szkoły i przedszkola, sklepy oraz tereny zielone. Zakup nieruchomości to niemały wydatek, jednak w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, beneficjenci mogą liczyć na znaczące dopłaty do wkładu własnego.

Wedle badań, dla młodych rodzin kluczową kwestią podczas poszukiwania mieszkania jest lokalizacja. Zwracają uwagę nie tylko na bliskość komunikacji, ale także na sąsiedztwo terenów zielonych. Mieszkanie lub dom położone poza miastem, lecz z dogodnym do niego dojazdem, to często idealne rozwiązanie. Dla rodzin z małymi dziećmi mieszkanie w mieście może okazać się męczące. Możliwość wyjścia na dłuższy spacer i kontakt z przyrodą bez konieczności oddalania się od domu to często jeden z ich priorytetów.

Lokalna infrastruktura to kolejny istotny element otoczenia. Rodziny z dziećmi największą wagę przywiązują do obecności publicznych przedszkoli i szkół. Do innych preferowanych w sąsiedztwie obiektów należą ośrodki Handlowe oraz bezpieczne place zabaw.

Nasi klienci to przede wszystkim rodziny z dziećmi, dlatego wciąż inwestujemy w infrastrukturę otaczającą nasze osiedla, by mieszkańcom „Leśnej Polany” i „Osady Leśnej” żyło się jak najlepiej. Wsparliśmy powstanie szkoły podstawowej w Dąbrówce, oraz dwóch przedszkoli i gimnazjum w innych miejscowościach gminy Dopiewo. Sami zbudowaliśmy centrum handlowe „Aurora”, gdzie oprócz zrobienia zakupów, można skorzystać z rozmaitych „drobnych” usług. – mówi Bogusława Bryl, członek zarządu Linea.

Starania dewelopera docenione zostały przez Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury. Wybudowany przez Lineę kompleks „Osada Leśna” w podpoznańskiej Dąbrówce został uznany w ubiegłym roku za wzorcowy oraz jedną z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni w Polsce.

Zakup mieszkania czy domu na przedmieściach, to także znacznie mniejsze koszty niż w przypadku nabycia nieruchomości o takim samym standardzie znajdującej się mieście. Ceny lokali położonych tuż pod Poznaniem są dużo korzystniejsze i kształtują się w granicach 4000-4500 zł za m2. Za metr mieszkania znajdującego się w Poznaniu zapłacimy około 5900 zł, co w przypadku nieruchomości o wielkości 65 metrów generuje różnicę w kosztach wynoszącą nawet ponad 100 tys. zł. Przeprowadzka na przedmieście może okazać się zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonego budżetu.

Państwo także stara się pomóc młodym ludziom chcącym rozpocząć życie na swoim. W marcu bieżącego roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy dotyczącej programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Zakłada ona większe dofinansowania dla rodzin wielodzietnych, które w przypadku posiadania co najmniej trójki dzieci, mogą liczyć na wsparcie sięgające nawet 30% wartości mieszkania. Rodziny z dwójką potomstwa będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20%.