Inwestować możemy na giełdzie lub możemy kupować złoto? Jednak wtedy, gdy chodzi o wysoką stopę zwrotu, coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania pod wynajem. Obecnie wybiera je coraz więcej Polaków. Czy jednak zawsze taka forma ulokowania środków jest opłacalna?

Nieruchomości od wieków były wybierane jako lokata pieniędzy. Ziemi nie możemy rozciągnąć, dlatego jej zasoby są ograniczone. Posiadanie własności w miejscu, gdzie ceny ziemi rosną, to sposób na szybki zarobek.

Jednak inwestować możemy nie tylko w grunty, ale także w same nieruchomości. Tutaj dużym powodzeniem cieszą się mieszkania, które wynajmowane są chętnym osobom. Stopa zwrotu jest bardzo atrakcyjna i możemy zarobić więcej niż na lokatach bez dużego ryzyka.

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na wynajem?

Jeśli również myślisz o tym, aby zainwestować w mieszkanie na wynajem, pamiętaj o tym, że nie wszędzie będzie to opłacalne posunięcie. Najwięcej zarobimy wtedy, gdy zakupimy nieruchomość położoną w dużym mieście, na przykład w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu, gdzie ceny wynajmu są wysokie. Oczywiście, także ze zakup zapłacimy niemało, ale inwestycja zwróci nam się dość szybko.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić też mieszkania w Lublinie nowe czy też w innych mniejszych miastach, które prężnie się rozwijają, co oznacza wzrost cen nieruchomości. Teraz kosztują one mniej niż w innych częściach kraju, ale w perspektywie czasu ich wartość wzrośnie.

Także powinniśmy zwrócić uwagę na samą lokalizację mieszkania w danym mieście. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości blisko uczelni, które wynajmowane są przez studentów, ale także zarobimy wtedy, gdy kupimy mieszkanie na nowym osiedlu położonym poza ścisłym centrum.

A co ze szkodami?

Oczywiście, istnieje ryzyko, że wynajmujący mieszkanie zmniejszy jego wartość, na przykład uszkodzi je czy okradnie. Jest to ryzyko, na które musimy się zgodzić, dlatego ważne jest dobieranie wynajmujących tak, aby zmniejszyć to niebezpieczeństwo.