Sezon grillowy tuż tuż, a nasz taras jest w opłakanym stanie. Niezabezpieczone drewno znajdujące się na zewnątrz narażone jest na działanie czynników atmosferycznych. Niska lub wysoka temperatura, wilgoć oraz promieniowanie UV powodują, że drewno szarzeje, odkształca się i jest mniej wytrzymałe. Przedstawiamy sposób jak trwale zabezpieczyć drewniane tarasy , krok po kroku, by móc wiosną i latem spędzać  przyjemne chwile w ogrodzie.

Najpopularniejszy wśród preparatów do zabezpieczania drewnianych tarasów jest olej do drewna, który pozwala zachować jego naturalny charakter. Olej wzmacnia kolor oraz podkreśla barwę i strukturę drewna. Dodatkowo doskonale zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi, jednocześnie nie łuszczy się i nie pęka. Nowością na polskim rynku są oleje szybkoschnące, które pozwalają skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia.

Nasz wodoodporny olej do tarasów zawiera dużą zawartość oleju tungowego, jednego z najszlachetniejszych olejów występujących w naturze, który stanowi najlepsze zabezpieczenie drewna. Produkt oferowany jest w trzech kolorach najczęściej wybieranych przez konsumentów  – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny ze przedsiębiorstwa Altax. – Zastosowanie znajdującego się w zestawie aplikatora „idealny efekt” ułatwia użycie preparatu oraz pozwala aż czterokrotnie skrócić czas pracy – dodaje Wójcik.

Należy pamiętać, że jeśli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją należy przed nałożeniem oleju użyć najpierw impregnatu gruntującego do drewna, który zabezpieczy je przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz larwami owadów żerujących w drewnie.

Przed przystąpieniem do renowacji powierzchni drewnianych trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Zalecany zakres temperatur podczas olejowania, to minimum +10oC, a maksymalnie +25oC Nie należy malować drewna mocno nagrzanego od słońca. Przed użyciem oraz w trakcie stosowania olej dokładnie wymieszać, ale nie rozcieńczać. Produkt trzeba nanosić wyłącznie na suche, dokładnie oszlifowane i oczyszczone powierzchnie. Należy wetrzeć olej w drewno i zebrać jego nadmiar. Następnego dnia zaleca się wypolerować taras szmatką delikatnie nasączoną tym samym preparatem. Po wykonanych zabiegach taras jest gotowy do użytkowania. Konserwowanie drewna nie jest kłopotliwe, ponieważ nie wymaga usuwania starych powłok lakierniczych, ani cyklinowania całej powierzchni, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze.