Okna wybiera się przede wszystkim pod kątem materiału z jakiego zostały wykonane. Okna składają się oczywiście z szyb i z ram. To zazwyczaj o ramy się rozchodzi. Wykonuje się je z drewna lub z plastiku, a dokładniej z polichlorku winylu, czyli sztucznego tworzywa, nazywanego w skrócie PCV.

 

Okienne wyjaśnienie

Choć okna drewniane zostały wyparte przez okna plastikowe, to ponownie przeżywają swój renesans. Zaczęto bowiem tłumaczyć pewne niezbyt przychylne dla okien drewnianych zajście. Okna drewniane w porównaniu do okien plastikowych krytykowano za zbytnią nieszczelność. W rzeczywistości okazało się jednak, iż okna drewniane i plastikowe nie tylko mają takie same szyby i okucia, ale też, że okna drewniane są bardziej wytrzymałe. Niezbyt korzystna reputacja okien drewnianych tkwi jednak w tym, że kojarzy się je z najgorszymi oknami wyrabianymi w czasach komunizmu. Dziś wiadomo już jednak, że okna drewniane cieszą się równie wielką popularnością, co okna plastikowe. Zastanawianie się nad wyborem szyb w drewnie czy szyb w plastiku pozostaje więc w pełni uzasadnione.

 

To i owo o oknach drewnianych

Okna drewniane mają szyby w drewnianych ramach. Ich koszt wynosi trochę więcej niż okien plastikowych. Okna drewniane wyglądają też jednak trochę lepiej od okien plastikowych. Okna te, wbrew obiegowej opinii, nie są nieszczelne, jeśli rzecz jasna mają dobry materiał, z którego zostały wykonane. W kwestii grawitacji wentylacyjnej wykazują szczelność oraz odpowiednie rozszczelnienie. Okna drewniane to okna mocniejsze od okien plastikowych, ale bardziej narażone na zniszczenia, zatem trzeba się liczyć co jakiś czas z ich malowaniem i lakierowaniem. Więcej o oknach drewnianych przeczytasz tutaj.

 

To i owo o oknach plastikowych

Okna plastikowe posiadają szyby w ramach wykonanych z tworzywa sztucznego. Ich koszt wynosi trochę mniej niż okien drewnianych. Okna plastikowe wyglądają bardziej nowocześnie od okien drewnianych. Okna te słyną ze swojej szczelnością. W kwestii grawitacji wentylacyjnej wykazują szczelność oraz odpowiednie rozszczelnienie. Jeśli chodzi o kolor, to lepiej wybrać ramy o jasnym kolorze. Jasne kolory odbijają światło, ciemne kolory natomiast je pochłaniają, efektem czego dany materiał się wówczas nagrzewa. Należy pamiętać też o tym, że plastik w wyniku nagrzewania się rozszerza, trzeba więc zapewnić dla takich okien odpowiednią szczelinę.

 

Wybór okien a dopasowanie do mieszkania

Przy wyborze okien nie wolno zapominać o mieszkaniu, a ściślej o tym do jakiego mieszkania zostaną wstawione. Okna drewniane bardziej sprawdzają się w kamienicach i w willach. Okna plastikowe z kolei sprawdzają się bardziej w blokach i nowoczesnych domach. W rzeczywistości wybór między szybami w drewnie czy w ramie to po prostu kwestia gustu. Jeden i drugi rodzaj okien spełnia swoje funkcje doskonale.