Wybór materiału, z którego wykonane powinny być nasze nowe okna to kwestia kluczowa dla ich wyglądu oraz sposobu użytkowania. Co będzie dla nas bardziej odpowiednie?

 Okna plastikowe

Okna wykonane z PVC to najpowszechniej stosowany w budownictwie rodzaj okien. Są rozwiązaniem najtańszym oraz bardzo wygodnym, a ich konserwacja ogranicza się w zasadzie to mycia ram i szyb. Okna dobrej jakości, dobrze zamontowane, jeżeli nie wystąpią żadne nieoczekiwane wypadki losowe, mogą z powodzeniem przetrwać czterdzieści lat, niewiele tracąc przy tym na jakości.

Wady? Nie wyglądają zazwyczaj tak dobrze, jak okna drewniane. Poza tym, raz poważnie uszkodzone wymagają całkowitej wymiany ram, ponieważ zazwyczaj niemożliwa jest wówczas ich naprawa. Ponadto wykazują skłonność do odkształcania pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego czasem, kiedy plastikowe okno wystawione jest od słonecznej strony południowej, może niekiedy ulegać odkształceniom, które utrudniają, a w skrajnych sytuacjach, całkowicie uniemożliwiają otwarcie okna. Warto podkreślić jednak, że ryzyko wystąpienia takiego obrotu spraw minimalizuje w dużym stopniu przemyślany montaż.

window-1202902_960_720

Okna drewniane

Okna drewniane nadają budynkom i pomieszczeniom naturalny, elegancki wygląd, lepszy niż w przypadku okien PVC. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy, aby nasze pomieszczenie było klasyczne i przytulne. Niestety, za lepszym wyglądem kryje się także wyższa o ok. 30% cena. Drewno wymaga od nas także zdecydowanie więcej pracy niż plastik. Raz w roku, a czasem nawet częściej, wymagana jest konserwacja ram, polegająca zazwyczaj na odnawianiu i chronieniu powierzchni ram, za pomocą przeznaczonych do tego preparatów i różnego rodzaju impregnatów. Jednak odpowiednio pielęgnowane okno, odwdzięczy się nam świetnym wyglądem oraz nawet 90-letnią trwałością, w związku z tym jest to świetna inwestycja z myślą o przyszłych pokoleniach. Warto podkreślić też, że w przeciwieństwie do okien plastikowych, drewniane pozostawiają większe możliwości naprawy.

Drewno czy plastik – co ma lepsze parametry?

Parametry współczesnych okien drewnianych i plastikowych nie odbiegają od siebie znacząco, a wszystko uzależnione jest zazwyczaj od charakterystyki konkretnych modeli w znacznie większym stopniu niż od tworzywa, z którego je wykonano.

Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe posiadają swoje mocne i słabsze strony. To, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej odpowiednie, uzależnione jest przede wszystkim od naszych własnych preferencji i od efektów, które pragniemy uzyskać.