Przy poszukiwaniu okien tarasowych, które będą prezentowały się stylowo w mieszkaniu czy w domu, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów są one wykonane. Nie tylko ma to wpływ na parametry cieplne okna, ale również na maksymalne wymiary okna. Na co warto się zdecydować?

Ramy okienne i profile mają bardzo duże znaczenie dla całego okna – jego wyglądu, parametrów technicznych, trwałości, sposobu eksploatacji. W przypadku okien tarasowych, które najczęściej są dość duże, mamy do czynienia ze znacznie większym ciężarem niż w przypadku standardowych okien. Dla typowego okna wyposażonego w 3-szybowy pakiet ciężar to nawet ponad 200 kilogramów.

Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane materiały na okna tarasowe, w tym też na okna przesuwne, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Okna aluminiowe

Do ich wytwarzania stosuje się tak zwane ciepłe profile, które składają się z kształtowników aluminiowych oraz wkładek termicznych, co pozwala na uzyskanie wysokiej termoizolacji okien.

Profile aluminiowe także mają budowę komorową, ale nie stosuje się w nich wzmocnień, ponieważ aluminium samo w sobie jest bardzo wytrzymałe, dlatego też wykonane z nich ramy są cienkie i estetyczne. Warto też wspomnieć, że aluminium ma największy potencjał konstrukcyjny – to właśnie z niego przygotowuje się największe przeszklenia.

Okna drewniane

Drewno także cechuje się wysoką wytrzymałością, więc pozwala ono na wykonanie okien praktycznie w każdym rozmiarze bez stosowania wzmocnień. Gdy chodzi o parametry cieplne, okna o ramach grubszych będą cieplejsze, dlatego można spotkać się z nawet z ramami o grubości powyżej 10 centymetrów.

Warto też wspomnieć o oknach drewniano-aluminiowych, które składają się z drewna, ale od frontu są pokryte aluminium, które stanowi dodatkowe wzmocnienie i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

Okna PCV

Są to okna o budowie komorowej, najtańsze z powyżej zaprezentowanych. Aby były cieplejsze, stosuje się w nich wkładki termiczne.

Profile PCV nie są jednak tak sztywne jak drewniane czy aluminiowe, nawet jeżeli zastosuje się dodatkowe wzmocnienia. To powoduje, że nie sprawdzają się one przy większych przeszkleniach i konieczne jest dokonanie ich dodatkowego podziału.