Stereotypy dotyczące parterowych mieszkań oraz tych na ostatnich kondygnacjach powoli odchodzą do przeszłości. Hałasy, słabe wyciszenie,  czy obawa o bezpieczeństwo to najważniejsze argumenty przeciw zakupowi mieszkania na skrajnych kondygnacjach. Tymczasem wbrew obiegowej opinii te nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem.

Parterowe tańsze?

Z danych Home Broker wynika, że mieszkania usytuowane na parterach są znacznie bardziej popularne w okolicach, gdzie zabudowa jest niska, a okolica spokojna i bezpieczna.

Mieszkanie na parterze, to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych oraz dla właścicieli psów. Krótszy dystans do pokonania daje mieszkańcom duże poczucie komfortu, a niezależność od windy, ułatwia możliwość szybszego przemieszczania się. Niewątpliwą zaletą mieszkań na parterze jest również możliwość bezproblemowego wniesienia zakupów, mebli czy innych sprzętów.

Niewątpliwym atutem mieszkań parterowych jest własny ogródek, lub duży taras. Są one także tańsze, nawet o 5% w stosunku do mieszkań na wyższych kondygnacjach (w przypadku mieszkań w naszej flagowej inwestycji na os. Batorego 41A różnica może sięgać nawet 300 złotych na metrze2) – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. Parterowe mieszkania we wszystkich naszych lokalizacjach dodatkowo wyposażamy w rolety zewnętrzne, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i intymności mieszkańców. Dodatkowo  bezpieczeństwo w mieszkaniach parterowych podnosi fakt, że są to nieruchomości  zamknięte tzn. ogrodzone, z jedną bramą wjazdową lub też wyposażone w system kamer monitoringu  – dodaje.

Wpływ na popularność tych nieruchomości ma także poprawa jakości używanych do budowy materiałów.  Budynki z tzw. „wielkiej płyty” miały kiepską izolacją cieplną. Dziś kwestia większego wychłodzenia mieszkań na parterze nie stanowi już problemu. Dodatkowo parterowe mieszkania wyposażone są w elementy podnoszące bezpieczeństwo: rolety zewnętrzne, czy drzwi antywłamaniowe.

Na ostatniej kondygnacji lepszy widok.

Mieszkania na ostatnich piętrach swą popularność zawdzięczają pięknym widokom. Jeśli w budynku jest winda mieszkania na ostatniej kondygnacji są atrakcyjną propozycją.

– Klienci wybierają mieszkania na ostatnich piętrach, ze względu na ładniejszy widok z okien oraz brak sąsiadów z góry. Większa prywatność i cisza, a często też większy tras to najważniejsze atuty tych nieruchomości.  Jednocześnie mieszkania te są lepiej doświetlone i nasłonecznione – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. Obecnie mamy w ofercie takie mieszkania w dwóch lokalizacjach, na Piątkowie, blisko komunikacji miejskiej na osiedlu Batorego41A i w inwestycji Żurawiniec Park w pobliżu rezerwatu przyrody– dodaje.

Zła sława mieszkań na parterze czy ostatnim piętrze minęła, ale wciąż dla niektórych duże nasłonecznienie latem na najwyższej kondygnacji i wyższy poziom hałasu na parterach, mogą okazać się nieco uciążliwe. Jednak lepsza cena, piękniejsze widoki,  jaśniejsze pokoje, większy taras czy też łatwiejsza komunikacja, stały się w minionych latach dużą zachętą dla kupujących.