Ustawienie temperatury i czasu pieczenia – w większości przypadków to jedyne dwie czynności, jakie wykonujemy, korzystając z piekarnika. Tymczasem wiele osób prawdopodobnie posiada w domu urządzenia o wielu funkcjach ułatwiających przygotowywanie potraw. Na jakie zwrócić uwagę, które z nich szczególnie warto wykorzystać?

OPÓŹNIENIE CZASU STARTU

Pozwala zaprogramować czas rozpoczęcia pieczenia albo godzinę, o której ma ono zostać zakończone. Ustawienia można zapisać z wyprzedzeniem do 23 godzin 59 minut. To szczególnie przydatna funkcja, gdy musimy wyjść np. na 2-3 godziny i chcemy, aby danie było w trakcie pieczenia lub już gotowe po naszym powrocie.

ROZMRAŻANIE

Przyspiesza rozmrażanie artykułów spożywczych. Aby zbyt mocno nie wysuszyć produktów, dobrze pozostawić je w opakowaniu. Zamrożone jedzenie najlepiej umieścić na środkowym poziomie komory piekarnika.

UTRZYMANIE W CIEPLE

Upiekłaś pieczeń, ale nadal czekasz na gości? Sytuacja, która jeszcze do niedawna mogła wydawać się dość stresująca (mięso ostygnie, będzie gumowate) teraz nie stanowi najmniejszego problemu. Niektóre piekarniki firmy Whirlpool posiadają funkcję „utrzymanie w cieple”. Staje się ona aktywna, gdy temperatura w komorze urządzenia nie przekracza 65°C. Utrzymuje nie tylko ciepło potraw, ale też ich chrupkość.

PRZYRUMIENIANIE

Po zakończeniu czasu pieczenia, kiedy widzimy, że danie jest jeszcze nieco „blade”, możemy włączyć funkcję przyrumieniania. Proces trwa 5 minut i można go włączyć tylko raz dla każdego przygotowywanego dania.

WYRASTANIE

Dzięki tej funkcji czas wyrastania ciasta skraca się o około jedną trzecią w porównaniu do wyrastania w temperaturze pokojowej. Jeśli chcesz przygotować pizzę, ciasto będzie gotowe za mniej więcej godzinę (1 kg). Aby zapewnić optymalne rezultaty, funkcja nie będzie aktywna, gdy temperatura w komorze przekroczy 40°C. Ciasto najlepiej umieścić na drugiej półce i przykryć ściereczką. Nie trzeba wstępnie nagrzewać piekarnika.

6-TY ZMYSŁ

Inteligentna technologia zastosowana w piekarnikach Whirlpool, na podstawie analizy wagi potrawy włożonej do komory urządzenia, umożliwia automatyczne dostosowanie właściwego czasu pieczenia. Bardzo pożyteczną funkcją może okazać się również elektroniczna książka kucharska, zawierająca około 30 przepisów. Po wybraniu z menu tego, z którego chcielibyśmy skorzystać, piekarnik sam dostosuje funkcję, temperaturę i czas pieczenia. Dodatkowo, proces ten będzie stale monitorowany, by zapewnić jak najlepsze efekty.

Przykładowy model, posiadający wszystkie wymienione wyżej funkcje, a także dający możliwość pieczenia indukcyjnego:

Marka: Whirlpool

Model: AKZM 8910/IXL

Kolor: inox

Cena: 3999 PLN

Dodatkowe informacje:

Grupa Whirlpool jest wiodącym producentem urządzeń AGD na świecie, odnotowującym sprzedaż na poziomie 21 miliardów dolarów rocznie, zatrudniającym 97 tysięcy pracowników i posiadającym 70 fabryk i technologicznych ośrodków badawczych w 2015 roku. Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit, Hotpoint i inne duże marki obecne są niemal w każdym kraju na świecie. Whirlpool Europe, the Middle East & Africa (EMEA) jest własnością Grupy Whirlpool i działa w ponad 30 krajach europejskich, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zakłady produkcyjne mieszczą się w ośmiu krajach. Europejskie Centrum Operacyjne ma siedzibę w Comerio we Włoszech. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie WhirlpoolCorp.com. Spółka obecna jest też na Twitterze: @WhirlpoolCorp.