Wybór mebli łazienkowych to ważna i trudna decyzja, muszą być nie tylko dopasowane do stylu i aranżacji wnętrza naszej łazienki, ale także funkcjonalne i łatwe w pielęgnacji. To jak dobierzemy meble, będzie definiowało, ile czasu będziemy musieli poświęcić by zachować ich naturalny wygląd. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na meble drewniane, podatne na wilgoć, wodę i uszkodzenia.

Podstawy pielęgnacji

Meble drewniane przy ich rutynowej pielęgnacji, wymagają uwagi na to jakich środków chemicznych się w tym celu używa. W kwestii detergentów, najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju preparaty zawierające wosk czy olej lniany. Ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za ochronę naszego drewna przed wilgocią oraz osadzaniem się kurzy. Jednak to czym będziemy czyścić meble jest równie ważne. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy użyć wilgotnej szmatki czy też miękkiej gąbki, należy jednak pamiętać, że drewno nie lubi wody, dlatego po każdym takim czyszczeniu trzeba dokładnie wytrzeć całą powierzchnię suchą ściereczką. Gdy zabrudzenia staną się bardziej widocznie i trudne do usunięcia, bardzo pomocna może okazać się ircha – gąbka z cienką warstwą skóry owczej – która idealnie rozprowadzi detergenty i pozwoli doczyścić nawet najgorsze zabrudzenia.

Zanim zdecydujesz się na drewniane meble do łazienki upewnij się, że wentylacja działa bez zarzutu. Nawet bardzo dobrze pielęgnowane drewno, straci swój urok pod wpływem ciągłej wilgoci.

Mała porada – gdy kupiłeś jakiś produkt, ale nie jesteś pewien czy będzie on odpowiedni dla twoich mebli spróbuj doczyścić nim jakiś niewidoczny element. Dzięki temu upewnisz się, że w żaden sposób nie uszkodzi on wyeksponowanej powierzchni szafek czy półek.

Rodzaj mebli a ich czyszczenie

Drewno to materiał naturalny, który w zależności od struktury i techniki wykończenia różnie reaguje na środki czyszczące. Zanim więc weźmiesz się na porządki, upewnij się, że będziesz korzystał z detergentu i materiału, które nadają się do pielęgnacji danych powierzchni.

W przypadku mebli woskowanych, najlepiej sprawdzi się bawełniana ściereczka z niewielką ilością wody i preparatu zawierającego olejek bądź wosk. Pamiętaj, żeby wykonywać delikatne i okrężne ruchy, a po wszystkim ponownie wytrzeć powierzchnie mebli „na sucho”. Takie meble powinniśmy regularnie odkurzać i polerować, dzięki temu zachowają swój naturalny wygląd i połysk.

Drewno naturalne, powinniśmy przecierać wzdłuż jego słojów, za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki. Znacznie ciężej pielęgnować meble lakierowane, jednak wosk pszczeli może okazać się pomocny w zachowaniu ich początkowego wyglądu. Natomiast jeśli zdecydowałeś się na meble olejowe, postaraj się wyposażyć w ten sam rodzaj oleju, którym były olejowane wcześniej.

Więcej porad na http://defra.pl/blog/