Nieruchomości na przedmieściach stają się coraz bardziej popularne. Tamtejsze mieszkania i domy są nie tylko tańsze, ale często też bardziej komfortowe, niż te zlokalizowane w mieście. Cisza i spokój, obecność terenów zielonych z jednoczesnym dostępem do ośrodków kulturalnych i handlowych, to wybrane atuty nieruchomości położonych w podpoznańskiej Dąbrówce.

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego Poznań posiada obecnie najwyższy stopnień suburbanizacji w Polsce, czyli wyludniania się miasta i rozwoju strefy podmiejskiej. Zgodnie z prognozą, od 2016 do 2035 roku liczba mieszkańców stolicy Wielkopolski zmniejszy się o 14%, natomiast w powiatach graniczących z Poznaniem wzrośnie aż o 29%. Popularność przedmieść zwiększyła się wraz ze wzrostem cen nieruchomości w mieście.

Z biegiem lat znacznie zmieniły się preferencje ludzi dotyczące wielkości mieszkań i domów. Kilkanaście lat temu popularnością cieszyły się domy o powierzchni około 200-250 metrów kwadratowych. Obecnie z powodu kosztów budowy oraz utrzymania nieruchomości, standardem są 100-metrowe, trzy- lub czteropokojowe domy z niewielkim ogródkiem. Jego koszt na przedmieściach wynosi około 400 tysięcy zł. Dla porównania, w mieście kwota ta pozwala na zakup mieszkania o powierzchni około 65 metrów kw. Do przeprowadzki poza granice Poznania zachęcają przede wszystkim niższe ceny, ale też tereny zielone, dobry dostęp do infrastruktury oraz szybki dojazd do centrum.

Nieruchomości na przedmieściach przestały już być utożsamiane z domami na odludziu. Gminy otaczające Poznań stają się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców dzięki działaniom inwestorów, którzy tworzą na ich terenach kompleksy mieszkaniowe przystosowane do potrzeb ludności. – mówi Bogusława Bryl, członek zarządu Linea. – Cały czas rozwijamy infrastrukturę naszych osiedli Osada Leśna i Leśna Polana w podpoznańskiej Dąbrówce. Obecnie wspieramy budowę nowego skrzydła Szkoły Podstawowej przy ulicy Malinowej – dodaje Bogusława Bryl.

Podmiejska lokalizacja łączy zalety płynące zarówno z mieszkania w mieście jak i na wsi.
Rozwinięta infrastruktura sprawia, że podmiejskie dzielnice przekształcają się w „małe miasta” i niczym nie przypominają stereotypowych wsi. W otoczeniu osiedli mieszkaniowych powstają liczne obiekty użyteczności publicznej i handlowe. Mieszkańcy zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem, poza miastem odnaleźć mogą ciszę i spokój. Otoczenie terenów zielonych  to ogromny plus, szczególnie doceniany przez rodziny z dziećmi.

Wiele podmiejskich nieruchomości jest ciekawą propozycją osób poszukujących swoich pierwszych mieszkań lub domów. Dzięki wsparciu programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, liczne nieruchomości na przedmieściach objęte są możliwością dofinansowania. Dla singli bądź bezdzietnych małżeństw wynosi ono 10% ceny mieszkania, dla rodzin z jednym dzieckiem 15%,  z dwójką 20%.