Mieszkanie czy dom możemy urządzić samodzielnie, ale jest co najmniej kilka powodów, dla których warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, czyli projektantom wnętrz, którzy sprawią, że wnętrze będzie się prezentować gustownie i klimatycznie.

Oszczędność czasu

Głównym atutem zatrudnienia projektanta wnętrz wydaje się oszczędność czasu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że aranżacja mieszkania jest w istocie dość czasochłonna. Wiąże się to z długimi godzinami spędzonymi w sklepach oraz na przeglądaniu katalogów i stron internetowych. Tymczasem, jeśli zatrudnimy profesjonalistę, to jego obowiązkiem będzie szukanie mebli czy dodatków. W ten sposób oszczędzimy nie tylko cenny czas, ale i nierzadko nerwy.

Większa wiedza

Projektant wnętrz dysponuje bez wątpienia większą wiedzą na temat aranżacji mieszkania niż przeciętny pasjonata w tej dziedzinie. Profesjonalista nie tylko umiejętnie połączy kolory czy faktury, ale już po rzuceniu okiem na wnętrze będzie umiał określić, jakie rozwiązania zastosować w przypadku małej kuchni czy sypialni ze skośną ścianą. Dzięki właściwie wybranym meblom lub oświetleniu pomieszczenie optycznie zyska na metrażu.

Projektant wnętrz po wywiadzie z nami będzie też mógł stwierdzić, jakie mamy oczekiwanie, potrzeby i preferencje, więc uwzględni na przykład w swoim projekcie fakt, że mamy na przykład małe dzieci lub mieszkamy z rodzicami w podeszłym wieku. Wówczas we wnętrzu zostaną wprowadzone udogodnienie dla osób starszych czy zostaną podjęte kroki na rzecz zapewnienia dzieciom większego bezpieczeństwa. (źródło: Projektowanie wnętrz we Wrocławiu – Krakowska 31)

Poza tym nie ukrywajmy, że na rynku aż roi się od mebli i materiałów wykończeniowych, co dla niejednej osoby interesującej się aranżacją wnętrz, nie mówiąc nawet o laikach w tej dziedzinie, może okazać się niemałym problemem. Tymczasem projektant wnętrz dzięki swojemu doświadczeniu i lepszemu rozeznaniu łatwiej podejmie decyzję, co w danym przypadku najlepiej się sprawdzi.

Ponadczasowe wnętrze

Kiedy sami aranżujemy mieszkanie, zwykle ulegamy aktualnym trendom, przez co nasze wnętrze, owszem, wygląda modnie, ale nie ponadczasowo. Urządzając nasze „gniazdko”, powinniśmy myśleć perspektywicznie, czyli mieć na uwadze fakt, że ma nam ono służyć jak najdłużej, tak aby za kilka lat nie wymagało wymiany wystroju. Projektant wnętrz zadba o to, by nasze mieszkanie nie przypominało tego z najnowszego numeru katalogu meblowego, ale umiejętnie łączyło klasykę z nowoczesnością. W ten sposób nawet za 5 czy 10 lat mieszkanie niewiele straci na swojej atrakcyjności i funkcjonalności.

Oszczędność pieniędzy

Choć wiele osób uważa zatrudnienie projektanta wnętrz za kosztowny wydatek, to w rzeczywistości może nas ta decyzja mniej kosztować niż samodzielne urządzanie mieszkanie. Profesjonalista będzie miał bowiem jasno określony budżet, w którym będzie musiał się zmieścić. Polegając wyłącznie na sobie, istnieje ryzyko, że zakupimy zbędne dodatki lub takie, które nie zdadzą egzaminy i będą musiały być za jakiś czas wymienione, co tym samym generuje wyższe koszty. Projektantowi wnętrz takie „wpadki” nie mają prawa się zdarzyć, gdyż wszystko musi być skrupulatnie przemyślane.