Kawalerka jest pierwszym mieszkaniem dla większości osób pracujących, studentów oraz młodych małżeństw. Jej aranżacja jest wyzwaniem, gdyż na niewielkiej powierzchni musi zmieścić się wiele sprzętów i niezbędnych mebli. Wyzwanie jest jeszcze większe, jeżeli w mieszkaniu jednopokojowym ma znaleźć się dodatkowo rower.

Miejsce dla roweru zawsze się znajdzie

Choć dla niektórych brzmi to niewiarygodnie, to nawet w najmniejszym mieszkaniu da się wygospodarować przestrzeń do przechowywania roweru. Nie musi ona powstawać kosztem zmniejszenia powierzchni użytkowej, gdyż dzięki wieszakom na rowery, jednoślady można zawieszać na ścianach, bądź nawet pod sufitem.

Jeżeli w kawalerce znajduje się choć jedna wolna ściana, można zawiesić na niej wieszak na rowery. Niewielkie haki służą do wieszania pojazdu za koła w pozycji pionowej, dzięki czemu można wykorzystać do przechowywania dwóch kółek wąskie przestrzenie. Jeśli na ścianie znajduje się wystarczająco dużo miejsca, by zawiesić pojazd w pozycji poziomej, można wybrać wieszak na rowery w formie szyny, do której wstawia się koła, a sam jednoślad delikatnie się przechyla i zaczepia linką. W obu przypadkach pod wieszakiem na rowery warto rozłożyć nieprzemakalną matę lub kawałek wykładziny PCV, dzięki której ochroni się podłogę przed brudzeniem przez błoto spływające z kół.

Wieszak podsufitowy najlepszy na zimę

Wieszaki na rowery podsufitowe są rzadziej wykorzystywane ze względu na potrzebę większej ingerencji w wygląd mieszkania. Konieczne jest przygotowanie dość dużej powierzchni na suficie, a niekiedy nawet zmiana położenia lampy. Ponadto sufitowy wieszak na rowery może wymagać rozkręcenia pojazdu przed zawieszeniem. Codzienne rozkręcanie i skręcanie roweru jest zbyt uciążliwe, co oznacza, że wieszak pod sufitem jest dobrym rozwiązaniem jedynie na okres, gdy pojazd jest nieużywany, czyli np. w czasie zimy.

W przypadku mocowania na rower pod sufitem istotne jest zwrócenie uwagi na wysokość mieszkania. Jest to rozwiązanie polecane do kawalerek o wysokości powyżej 270 cm. Jeżeli sufit znajduje się na niższej wysokości, rower może przeszkadzać nawet po jego złożeniu. Dzieje się tak w przypadku rowerów o ramie powyżej 20”, w których kierownica jest dość długa.

A może piwnica?

Niektórzy rezygnują z przechowywania roweru w kawalerce i wolą chować go do piwnicy. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli piwnica jest dobrze zabezpieczona oraz, gdy główne drzwi do niej są zamykane przez wszystkich lokatorów.

Wieszak na rower można zamontować również w piwnicy, jeśli grubość ściany i sposób jej wykonania na to pozwalają. W starym budownictwie z wielkiej płyty zdarza się bowiem, że ściany pomieszczeń piwnicznych są wykonane z betonowych bloczków, pomiędzy którymi znajdują się puste przestrzenie. Często uniemożliwia to zawieszenie haka na jednoślad i tym samym przechowywanie roweru w piwnicy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p