Latem, gdy z nieba leje się żar, a temperatury sięgają zenitu, w domach i mieszkaniach panuje upał, który jest trudny do zniesienia. Komfort życia w tak ciepłe dni na szczęście można sobie poprawić. I to na kilka sposobów. Eksperci z Grupy Okazje podpowiadają w co należy się zaopatrzyć, aby w mieszkaniu czy  domu zrobiło się chłodniej i przyjemniej.

W tym roku lato zapowiada się na słoneczne i bardzo ciepłe. Taka pogoda może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Pomieszczenia w domach oraz mieszkaniach szybko się nagrzewają, a temperatura w nich często dorównuje tej panującej na zewnętrz. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które sprawią, że odpowiednio zabezpieczymy dom przed przegrzaniem.

Zasłaniaj okna

Warto pamiętać o zasłanianiu okien, ponieważ to właśnie przez nie wpadają promienie słoneczne, które znacznie wpływają na wzrost temperatury w pomieszczeniach. W upalne dni należy je zasłaniać, nawet wówczas, gdy nie wchodzi w nie jeszcze słońce, a także gdy planujemy dłuższe wyjście z domu czy wakacyjny wyjazd. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, które mogą nie tylko ochronić nas przed upałem, lecz także być ozdobą. Popularne i niezwykle skuteczne są rolety materiałowe, żaluzje oraz zasłony, które sprawiają, że w pomieszczeniu robi się ciemniej, a przede wszystkim chłodniej. Szeroki wybór rolet do każdego okna czy drzwi znaleźć można na stronie: http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/rolety/

Zamykaj okna

Aby uniknąć nagrzewania się pomieszczeń, warto także zamykać okna. Wydawać by się mogło, że otwarte sprawi, że nasz pokój się ochłodzi. Nic bardziej mylnego – zwłaszcza w sytuacji, gdy powietrze na zewnątrz „stoi”. Dlatego lepiej jest zamknąć i zasłonić okno, niż wpuszczać do pomieszczenia rozgrzane powietrze. Za to wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spada i robi się rześko, warto mieć je otwarte  i pozwolić, aby mieszkanie lub dom dokładnie się przewietrzyły. Najlepiej nie zamykać ich przez całą noc i schładzać pomieszczenia, jak najdłużej jest to możliwe.

Zainwestuj w wiatrak lub wentylator

Najlepszym sposobem na poprawienie komfortu cieplnego w letnie dni jest zainwestowanie w zakup wiatraka lub wentylatora. Ogromnym plusem tych urządzeń jest to, że można je bez problemu przenosić oraz regulować stopień chłodnego powietrza. Idealnie sprawdzą się w dusznych pomieszczeniach, ale przede wszystkim w kuchni, w której, ze względu na gotowanie i pieczenie, jest jeszcze cieplej. Przykładowe wentylatory i wiatraki można znaleźć tutaj: http://www.okazje.info.pl/szukaj/dom-i-ogrod/wentylator/porownaj-ceny.html

Nie używaj elektronicznych urządzeń

W upalne dni warto zrobić sobie przerwę od korzystania z elektronicznych urządzeń, takich jak telewizor, komputer, laptop, mikrofalówka czy żelazko. Tego typu domowy sprzęt w momencie, gdy go używamy wytwarza ciepło, które dodatkowo podnosi temperaturę w naszych pomieszczeniach. Ograniczenie używania tych urządzeń spowoduje, że w domu lub mieszkaniu od razu zrobi się przyjemniej.

W wakacje temperatura w domach oraz mieszkaniach wcale nie musi być zbyt wysoka i niekomfortowa. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, a gorące dni, które spędzimy w swoich czterech kątach, pomimo warunków panujących za oknem, okażą się znośne, a nawet przyjemne. W końcu jak mówi znane przysłowie „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.