Sprzęt AGD, który wybieramy do naszej kuchni musi być stylowy i funkcjonalny, ale przede wszystkim powinien być bezpieczny. Zwłaszcza, jeśli podczas wykonywania różnych czynności w tym pomieszczeniu towarzyszą nam dzieci. Czy tak uważają także Polacy? W swoim najnowszym badaniu[1] postanowiła to sprawdzić marka Hotpoint, producent sprzętów AGD.

 Badanie Hotpoint - wykres

Jak się okazuje ponad połowa respondentów, projektując swoją kuchnię, nie zwracała uwagi na rozwiązania przyjazne dzieciom.  Jednak dla nieco ponad 40% badanych, wybierających piekarnik, ważna była funkcja zimnej szyby w trakcie pieczenia. Dodatkowo Co trzeci ankietowany wskazał, że wybrał płytę indukcyjną z blokadą uruchamiania (36%), a prawie 1/3 piekarnik z blokadą drzwiczek (32%). Ukryte przyciski w zmywarce, uniemożliwiające wyłączenie jej przez dziecko, za istotną funkcję uważa blisko co 4 ankietowany.

Jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez markę Hotpoint, świadomość wykorzystywania bezpiecznych i przyjaznych dla dzieci rozwiązań kuchennych jest dość umiarkowana. Polacy z dziećmi najczęściej zwracali uwagę na zimną szybę w trakcie pieczenia, ale dotyczy to mniej niż połowy Polaków. Co ciekawe, nieco większa świadomość rozwiązań przyjaznych dzieciom dostrzegalna jest w przypadku rodziców nastoletnich pociech. Prawdopodobnie ma to związek z większą znajomością sprzętów i ich właściwości przez nastolatków, którzy wiedzę na ich temat czerpią z internetu i podpowiadają rodzicom jaki sprzęt wybrać.

Sprzęt AGD, który oferuje bezpieczne rozwiązania

Ze względu na obecność naszych dzieci w kuchni, powinniśmy wybierać taki sprzęt AGD, który zapewni im bezpieczeństwo. Przykładem takiego urządzenia może być piekarnik marki Hotpoint z linii Luce, którego szyba nie nagrzewa się podczas pieczenia. Oczywiście sprzęt posiada również blokadę, uniemożliwiającą otwarcie drzwiczek w trakcie jego pracy. Dzięki temu możemy być spokojni – nasze dziecko, krzątające się po kuchni i zaglądające w każdy jej zakamarek, jest bezpieczne. Dotykowy wyświetlacz również może zainteresować naszą pociechę – dlatego piekarnik posiada także blokadę sterowania. Podobne funkcje obecne są także w takich sprzętach marki Hotpoint jak płyta grzewcza czy zmywarka.

[1] Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród  członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 04.02.2016 – 07.02.2016 r. Polacy w wieku 25-50 lat, N=370