higrometr
Higrometr polepszy Twoje samopoczucie w domu

Duża wilgotność powietrza w domu może bardzo niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie wszystkich domowników, ale także ma stan wszystkich produktów, jak i roślin, czy też książek. Są jednak urządzenia, dzięki którym z łatwością można zmierzyć wilgotność powietrza, a nawet ustalić temperaturę. Przyrządem takim jest higrometr. Trudno jest sobie również wyobrazić jakąkolwiek galerię sztuki, muzeum, czy choćby saunę bez takiego urządzenia. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów higrometrów, a każdy z nich posiada nieco inne funkcje i w inny sposób mierzy wilgotność powietrza. Oto kilka z nich.

Higrometr włosowy

Ten higrometr jest najbardziej tradycyjny, klasyczny oraz najtańszy. Jest on stosowany od wielu lat, a jego popularność nadal nie spada, co potwierdzić może jego skuteczność oraz dokładność. Przyrząd ten wykorzystuje ludzki lub koński włos do zmierzenia wilgotności. Obecnie istnieją również higrometry włosowe, które wykorzystują włókna bawełniane lub syntetyczne. Wilgoć może tak wpłynąć na włos lub włókna, że te zmieniają swoją długość. Mogą stać się dłuższe lub krótsze. Mechanizm ten, połączony z włosem mierzy wilgotność i pokazuje ją na tarczy specjalnymi wskazówkami. Tak prosta konstrukcja ułatwia odczytanie oraz korzystanie z higrometru. Urządzenie to może się pomylić jedynie o pięć lub siedem procent, jest również bardzo trwałe, więc korzystać można z niego nawet przez kilka lat.

Higrometr kondensacyjny

Tym razem do ustalenia wilgotności powietrza wykorzystywana jest rosa. Higrometr ten ma kształt metalowego lub szklanego naczynia, które schładzane jest od wewnątrz. Tu wilgotność mierzona jest na podstawie temperatury, przy której skrapla się woda na naczynie. Ustalona temperatura punktu rosy oraz ciśnienie atmosferyczne pomoże nam wyliczyć wilgotność powietrza. Do samych obliczeń wykorzystać można specjalnie do tego stworzone kalkulatory internetowe.

Higrometr elektroniczny

Ten model higrometru jest najbardziej dokładny i prosty w użyciu. Urządzenia te mogą działać samodzielnie, ale mogą być również podłączone do nawilżaczy oraz osuszaczy powietrza. Najczęściej są one również wyposażone w termometr, który może ustalać prawidłową temperaturę. Przyrządy te bardzo precyzyjnie określają wilgotność powietrza w oparciu o specjalny czujnik, który wychwytuje zmiany w oporności oraz przewodności danych produktów. Większość tych urządzeń zasilana jest zwykłymi bateriami, natomiast modele połączone z systemami wentylacyjnymi mogą pobierać energię z sieci.