Przemysł związany z obróbką drewna to wbrew pozorom bardzo trudny fach. Jeszcze jakiś czas temu wszystko odbywało się z pomocą ludzkich rak i narzędzi typu siekiera i piła ręczna. Na całe szczęście wraz z rozwojem technologii do obiegu weszły takie maszyny, jak motorowa piła łańcuchowa, łuparka, czy rębak do drewna. W tym artykule zajmiemy się szczególnie tym ostatnim. Wyjaśnimy zasadę jego działania, wyszczególnimy zalety i wady oraz odpowiemy na pytanie: dlaczego rębak do drewna to lepsza alternatywa dla tradycyjnej siekiery?

Jak działa rębak?

Rębak do drewnaRębak do drewna zwany również rozdrabniarką to specjalne urządzenie służące do rozdrabniania gałęzi na bardzo małe kawałki. Każdy, kto posiada chociażby mały ogród wie, że obcinanie odrostów czy kawałkowanie ściętych drzew za pomocą siekiery to bardzo uciążliwa, mozolna i czasochłonna praca. Klasyczne rębaki do drewna są w stanie porcjować gałęzie o pniu średnicy 10 cm i odrostach długości 25 cm. Oczywiście parametry te zależne są od typu urządzenia, na jakie się zdecydujemy. Istnieją maszyny o większej mocy, które są w stanie przecinać grubsze kawałki oraz specjalne łuparki do drewna działające na zasadzie nacisku siły hydraulicznej. Tak rozdrobnione drewno można z łatwością spalić w piecu albo kominku. Sieczka doskonale nadaje się także do pakowania w worki i oddawania wraz z odpadami komunalnymi.

Rodzaje rębaków

Na rynku istnieją różne rodzaje rębaków do drewna. Niektóre są zasilane elektrycznie inne spalinowo. Szczególną kategorią są także maszyny tego typu, które podpina się do ciągników rolniczych. Takie urządzenia najczęściej posiadają zdolność samo pobierania materiału i są dedykowane do pracy na roli, gdzie rozdrabnianie elementów odbywa się masowo. Jeśli zainteresował nas ten temat, warto odwiedzić sklep: https://forsplit.pl/pol_m_Luparki-do-drewna-179.html i przejrzeć ofertę rębaków do drewna.

Liczne zastosowania urządzenia

To, na jaki typ maszyny się zdecydujemy, w głównej mierze powinno być uzależnione od rodzaju pracy, do jakiej będzie ona przeznaczone. Najliczniejszą grupą kupujących takie urządzenia są rolnicy oraz osoby posiadające duże ogrody. Ci drudzy, co sezon mają do porcjowania bardzo dużą ilość gałęzi odrostów oraz tego typu roślinności. Wykonywanie takiej pracy za pomocą siekiery jest możliwe, aczkolwiek zajmuje dużo więcej czasu, jak i pochłania dosyć spore zasoby siły. W przypadku użytkowania rębaka do drewna praca operatora sprowadza się jedynie do podawania surowca do maszyny. To doskonała alternatywa dla siekiery, dzięki której praca w ogrodzie stanie się już czystą przyjemnością, a wszystkie surowce drewniane porcjowane we właściwy sposób.