To jedno z pierwszych pytań na jakie odpowiedzieć musi sobie każdy, kto szuka własnego mieszkania. Pytanie o tyle istotne, że od odpowiedzi zależy to gdzie przez najbliższe lata będziemy mieszkać my i nasi bliscy.

Wybór wbrew pozorom nie jest łatwy i na pewno nie ułatwia go ogromny wybór na rynku nieruchomości, zarówno tych nowych jak i z rynku wtórnego.

Na początek warto wyjaśnić oba pojęcia. Rynek pierwotny wiąże się z zakupem lokalu bezpośrednio od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Kupujący staje się pierwszym właścicielem. Na rynku wtórnym natomiast kupujemy mieszkania od poprzedniego właściciela.

Wybór często determinują środki jakie mamy na zakup mieszkania. Lokale z rynku wtórnego najczęściej są tańsze. Przynajmniej tak może się wydawać. Warto jednak zrobić dokładną kalkulację. Może się bowiem okazać, że taniej lub bardzo podobnie można kupić nowe mieszkanie niż już urządzone, ale wymagające gruntownego remontu.

Kwestie ewentualnych prac jakie trzeba włożyć w mieszkanie są ważne nie tylko ze względów finansowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że nawet jeśli nie będziemy wykonywać remontu samemu to trzeba będzie poświęcić czas na znalezienie ekipy, a potem jej nadzorowanie.

Ogromną zaletą nowych mieszkań jest to, że są …nowe. I nowoczesne. Powstające aktualnie osiedla to wysoki standard zarówno pod kątem zastosowanych materiałów, rozplanowania pomieszczeń, elementów dodatkowych jak garaże podziemne, windy, klimatyzacja itp.

Mieszkania z rynku wtórnego to często lokale o niższym standardzie, budowane w innych technologiach, noszące już ślady użytkowania przez wiele lat. Takie mieszkania szybko tracą na wartości, dlatego jeśli chcemy traktować nasze lokum jako inwestycję na przyszłość lepiej wybrać mieszkanie całkiem nowe.

Dla wielu argumentem przemawiającym za wyborem mieszkania z rynku pierwotnego jest możliwość uzyskania wsparcia w postaci programu rządowego – MdM czyli Mieszkanie dla Młodych, czego niestety nie ma przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego.

Takich ogłoszeń zdaje się też być coraz więcej, o czym można się przekonać wpisując do Google mieszkania sprzedaż Zamość.

Zanim podejmiemy decyzję warto obejrzeć kilka lokali nowych i kilka takich, które już miały swojego właściciela. I zdecydować który „klimat” bardziej odpowiada nam do mieszkania.