Dla większości Polaków kupno własnego mieszkania to inwestycja na całe życie. Często wiąże się ona z zaciągnięciem długoterminowego kredytu.  Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym wymaga nie tylko przeanalizowania ofert, ale też oceny rzetelności i kondycji finansowej deweloperów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Jednym z najprostszych sposobów na potwierdzenie  wiarygodności dewelopera jest  jego obecność w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Organizacja ta wymaga od swoich członków stosowania dobrych praktyk w relacjach z nabywcami. Firma nie może podjąć się realizacji projektu, jeśli z góry wiadomo, że nie jest w stanie wykonać go w planowanym czasie i zgodnie z pierwotnymi założeniami  – informuje Marcin Rogowski, ekspert z biura nieruchomości HomePlace.

Do Polskiego Związku Firm Deweloperskich należy m.in. NAP Invest Group, firma realizująca inwestycje w Lublinie. Projekty dewelopera to osiedla Nowy Przylądek przy ul. Północnej w centrum miasta oraz Nowy Początek przy ul. Strzeszewskiego. Firmę wyróżnia innowacyjny sposób płatności.

Komfort i zaufanie nabywców są dla nas bardzo ważne.  Finansujemy budowę projektów ze środków własnych, nie obciążając hipoteki inwestycji. Przy podpisaniu umowy, mimo to,  proponujemy płatność  tylko 10 procent należności. Reszta płatności wymagana jest dopiero przy przekazaniu kluczy. Dzięki temu właściciele mieszkań czują się bezpiecznie, a jednocześnie mają gwarancję, że inwestycja zostanie zrealizowana rzetelnie i w wyznaczonym terminie. Oszczędności naszych Klientów pracują na ich kontach przez cały okres budowy, a kredyt hipoteczny jest tańszy. Taki sposób płatności oferujemy w przypadku obu naszych inwestycji w Lublinie  – podkreśla Jolanta Michalska, szefowa Działu Sprzedaży z firmy NAP Invest Group.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić także co o firmie ukazuje się w mediach. Internet i prasa to bardzo dobre źródła informacji. Interesującym źródłem mogą być też fora internetowe. Wypowiadają się na nich osoby, które już wcześniej miały kontakt z firmą deweloperską i posiadają o niej wyrobioną opinię.

Informacje udostępnione przez dewelopera oraz znalezione w mediach i Internecie, można ostatecznie zweryfikować. Stan prawny gruntu, na którym powstaje inwestycja sprawdzimy w księdze wieczystej Sądu Rejonowego. Starostwo Powiatowe udzieli nam informacji na temat pozwolenia na budowę, a w Krajowym Rejestrze Sądowniczym przejrzymy sprawozdanie finansowe dewelopera – mówi ekspert z HomePlace.

Ostatnią i najważniejszą sprawą jest jednak gruntowne przestudiowanie umowy. Przed podpisaniem warto wziąć ją do domu i na spokojnie przeczytać. Nabywca może także skonsultować umowę z prawnikiem. Zapisy, na które należy zwrócić szczególną uwagę dotyczą płatności oraz kar dla obu stron w razie nie wywiązania się z ustalonych zobowiązań.