W minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach schody pełnią szczególną funkcję. Dzięki ciekawie zaprojektowanej formie mogą stać się interesującym estetycznym akcentem podkreślającym ascetyczną estetykę przestrzeni.

W surowych, pozbawionych eklektycznych dekorów przestrzeni idealnie sprawdza się czytelna i zwięzła forma schodów. Od architekta i projektanta zależy czy będzie to konstrukcja łagodnie harmonizująca z wnętrzem, nie zakłócająca jego naturalnego rytmu, czy też wyrazista forma, która wraz ze sposobem wykończenia oraz zastosowanymi detalami uczyni z konstrukcji ciekawy akcent aranżacyjny.

Zimno? Trochę drewna
Schody wykonane z drewna zawsze efektownie będą się prezentowały się w nowoczesnych wnętrzach. Konstrukcje z dębu czy z gatunków egzotycznych o zachwycających barwach, usłojeniu, fakturze sprawiają, że minimalistyczna przestrzeń nabiera szczególnego charakteru. Drewno, jako materiał naturalny, cenione jest nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne ale i funkcjonalne. Gatunki używane do produkcji schodów muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami, tak, aby konstrukcje z nich wykonane służyły domownikom przez wiele lat.

Stalowe i szklane
W surowych, wręcz w industrialnych wnętrzach sprawdzi się również stal i modne łączenie materiałów o odmiennej strukturze: np. szkła, i aluminium, drewna. W cenie są również chromowane elementy schodów.

– W przestrzeni, w której środki i kolory są mocno zredukowane, niezwykle istotne jest odpowiednie operowanie detalem. Łącząc materiały za nadrzędną uznajemy zasadę oszczędności. Niezwykłe efekty przynosi bezpośrednie połączenie szkła i drewna. Sprawdzają się również odpowiednio dobrane systemy mocowania, które będą harmonijnie komponowały się z ascetycznym klimatem wnętrza – tłumaczy arch. Jolanta Olszewska, współwłaścicielka firmy Mazer Schody.

Ceniący nietypowe rozwiązania wybiorą schody wykonane wyłącznie ze szkła. Materiał ten, jako elementu konstrukcji schodów powinien być oczywiście o odpowiedniej grubości, laminowany i hartowany. A osobom o mocnych nerwach i preferujących naprawdę niebanalne rozwiązania producenci proponują szkło kreszowane. Materiał wygląda na popękany, jakby za chwilę miał się rozpaść!

Forma kręta czy prosta?

W ascetycznym wnętrzu, forma schodów wynika głównie z założeń estetycznych. Możliwe rozwiązanie to kształt konstrukcji nawiązujący do architektury przemysłowej surowymi ścianami z cegły i z otwartymi do góry przestrzeniami. W tak zrealizowanej przestrzeni sprawdzają się zarówno schody trójbiegowe jak i spiralne. Z kolei w przestrzeni pozbawionej „fabrycznego” designu efektownie prezentują się konstrukcje zabiegowe, dwoma biegami, bez spocznika.

W każdym wnętrzu sprawdzą się schody wychodzące wprost ze ściany. Konstrukcja taka zachwyca nie tylko lekkością i finezją, ale stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, podobnie jak konstrukcje spiralne, które idealnie wpisują się w minimalistyczny styl. Charakterystyczny brak policzków oraz niewidoczne połączenie stopni sprawiają, że mocnym akcentem aranżacyjnym są schody dywanowe. Z kolei neutralność przestrzeni zapewni schodom forma jednobiegowa.

20130722__39

Kuta, a może ze szkła?

– Balustrada tworzy oprawę schodów, podkreśla ich elegancję, kreuje estetykę wnętrza. W minimalistycznej przestrzeni dekoracyjna balustrada z kutego żelaza może stać się wątpliwym eksperymentem aranżacyjnym, jeśli jednak zredukujemy jej formę do niezbędnego minimum podkreślimy minimalistycznie motto „im mniej tym więcej” – wyjaśnia arch. Jolanta Olszewska.

Surowe wnętrze z ociepli drewniana balustrada. Połączona umiejętnie z metalem czy szkłem przyniesie zaskakujący efekt. Ciekawym rozwiązaniem może być balustrada ze stalowych linek. Ten rodzaj wypełnienia idealnie harmonizuje z minimalistycznym wnętrzem, podobnie zresztą jak szkło gięte.

– Szklane tafle balustrady, odbijając światło, zmieniają swój wygląd o każdej porze dnia. W świetle dziennym, z pozoru zimna płaszczyzna szkła otulona ciepłym blaskiem słońca, staje się niepowtarzalnym, cudownie ulotnym obrazem namalowanym przez Naturę. Wieczorem zaś, w przestrzeni pełnej półcieni wprowadza harmonię odbijając delikatnie świetlne refleksy, pokrywając się na koniec głębokim granatem nocy – mówi arch. Jolanta Olszewska.

Oświetlenie schodów

Elementem, który podkreśla estetykę nowoczesnych schodów jest oświetlenie. W nowoczesnych aranżacjach idealnie sprawdzą się światełka ledowe. Lampki ukryte bezpośrednio pod stopniami lub w ścianie, przy schodach wydobędą piękno zastosowanych materiałów . Ciekawym, choć ryzykowanym rozwiązaniem może być zastosowanie, równomiernie rozmieszczonych na ścianach, oszczędnych w formie kinkietów. Oprawy powinny być tak dobrane, aby ich światło było rozproszone.