Realizacja inwestycji budowlanej wymaga odpowiednich przygotowań już na etapie wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Są to te elementy budynku, które przenoszą wszelkie obciążenia i odpowiadają za trwałość budowli. Nie wszystkie materiały sprawdzą się więc w tej roli jednakowo. Dlaczego bloczki silikatowe są dobrym rozwiązaniem do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zapytaliśmy Joannę Nowaczyk, Doradcę Technicznego Grupy SILIKATY.

SILIKAT_NP25Obowiązujące obecnie standardy w budownictwie mieszkalnym, a także komercyjnym powodują, że planując inwestycję wybiera się takie materiały, których parametry dają pewność osiągnięcia zakładanych właściwości całej konstrukcji. Szczególną rolę odgrywają podstawowe elementy obiektów, wśród których ściany nośne podlegają najbardziej precyzyjnym regulacjom w zakresie przenoszenia obciążeń nie tylko od masy własnej, ale również od innych części budynku, a także obciążeń klimatycznych (wiatr, śnieg). To na nich bowiem wspierają się całe stropy, klatki schodowe, dachy, czy też balkony. Cechy charakterystyczne bloczków silikatowych sprawiają, że z powodzeniem można stosować je w celu wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Silikaty swoją wysoką wytrzymałość zawdzięczają użytym do ich produkcji naturalnym materiałom oraz zastosowanym technologiom. Zakres wytrzymałości wynosi najczęściej od 15 MPa aż do 35 MPa, co gwarantuje powodzenie i bezpieczeństwo realizacji budynków o wysokości do kilkunastu kondygnacji bez konieczności stosowania elementów żelbetowych – wyjaśnia Joanna Nowaczyk z Grupy SILIKATY.

Cienkie ściany i przestronne, komfortowe pomieszczenia

Zalety wznoszonych obiektów zależą w dużej mierze od materiałów, ale również charakteru pomieszczeń, które są przy ich pomocy realizowane. Nie wystarczy bowiem wykonanie odpornych na znaczne obciążenia przegród pełniących zadania konstrukcji. Ważne również, aby umożliwiały one przygotowanie takich wnętrz, jakie odpowiadać będą wymogom inwestora. Coraz częściej są to duże przestrzenie, które można zaaranżować według indywidualnych potrzeb. Warunkuje to jednak konieczność zapewnienia ścian potrafiących utrzymać rozciągnięte nad nimi stropy o pokaźnych rozmiarach. Bloczki silikatowe dzięki dużej wytrzymałości na ściskanie dają takie możliwości bez konieczności znacznego pogrubiania wykonanych z nich przegród. Wystarczy zastosować prawidłowe połączenie ścian oraz wykonać stropy o odpowiedniej sztywności, aby powstał trwały budynek z przestronnymi wnętrzami. Silikaty gwarantują nie tylko wieloletnią trwałość takich obiektów, ale odpowiadają również za podniesienie ich standardu w zakresie bezpieczeństwa oraz komfortu. Bloczki silikatowe są bowiem materiałem niepalnym o najwyższej klasie reakcji na ogień A1, a ponadto zapewniają wysoki poziom akumulacyjności cieplnej oraz akustycznej – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

Szybka realizacja obiektu w każdej technologii murarskiej

Poprawność wykonania ścian konstrukcyjnych opiera się nie tylko na umiejętnym ułożeniu oraz połączeniu poszczególnych elementów. Istotną rolę odgrywa również rodzaj i grubość zastosowanej zaprawy murarskiej. Przy coraz szerzej stosowanych rozwiązaniach niwelujących straty cieplne, ograniczenie powstawania mostków termicznych osiągane jest również poprzez wykonywanie łączeń w technologii cienkospoinowej. Bloczki silikatowe pozwalają na zachowanie odpowiedniej nośności ścian zewnętrznych i wewnętrznych także przy łączeniach cienkospoinowych. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo budowli, ale również na ograniczenie czasu oraz kosztów związanych
z realizacją całej inwestycji
– podkreśla Joanna Nowaczyk. Ważną rolę odgrywa również dokładność wymiarowa poszczególnych bloczków. Dzięki niej można precyzyjnie oraz stosunkowo szybko wznosić ściany konstrukcyjne. Grubość bloczków silikatowych rekomendowanych do budowy ścian nośnych wynosi od 18 cm do 25 cm, co sprawia, że znajdują one zastosowanie w szerokim zakresie inwestycji o zróżnicowanym przeznaczeniu.

Silikatowe materiały budowlane są przygotowywane z myślą o wymagających oraz świadomych projektantach, inwestorach oraz wykonawcach, którzy potrzebują rozwiązań innowacyjnych, a zarazem wykorzystujących naturalne składniki. Połączenie tych cech ma w efekcie końcowym umożliwić wykonanie solidnych i trwałych konstrukcji, przy zachowaniu niezbędnej dyscypliny budżetowej – podsumowuje Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

„Grupa SILIKATY” Sp. z o.o. to jeden z czołowych w Polsce producentów wyrobów silikatowych do wznoszenia ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych, działowych, fundamentowych, ogniowych i piwnicznych. Grupa powstała w 2004 roku z połączenia krajowych producentów, z których każdy posiadał kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji SILIKATÓW. Obecnie Grupa SILIKATY skupia 7 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski (w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Przysieczynie, Ludyni, Leżajsku, Kluczach, Jedlance i dostarcza na rynek ponad 30% wszystkich sprzedawanych w kraju wyrobów wapienno-piaskowych. Poprzez swoich przedstawicieli firma aktywnie uczestniczy w pracach komitetu technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów. Grupa SILIKATY jest także członkiem polskiego Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”.

„Grupa SILIKATY” Sp. z o.o.
Kruki ul. Nowowiejska 33
07-415 Olszewo-Borki
tel./fax  29 760 44 70, 760 65 10