Wiosną dni zaczynają być dłuższe, a wieczory stają się coraz cieplejsze. To dla wielu z nas doskonała okazja do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Tego typu spotkaniom często towarzyszy grill. Kiedy rozpoczynamy sezon grillowy? Czy posiadamy własne grille? Na te oraz inne pytania odpowiada badanie zrealizowane przez Okazje.info[1]

Po długiej zimie każdy z nas tęskni za czasem spędzanym na świeżym powietrzu i smakiem grillowanych przysmaków, dlatego sezon grillowy z reguły rozpoczynamy jak tylko pozwoli na to pogoda. Największa grupa badanych (43%), po pierwsze przysmaki z rusztu sięga już w maju, wraz z nadejściem długiego weekendu. Część ankietowanych sezon otwiera z kolei w kwietniu (16%), czerwcu (7%) lub w pierwszy, ciepły weekend roku (9%). Jedynie 3% wolny czas przy grillu spędza dopiero w wakacje. Wyniki badania pokazały również, że jedynie 22% ankietowanych nie grilluje w ogóle, co oznacza, że ogromna większość z nas (78%) sięga po potrawy z rusztu. W naszym kraju grillowanie jest zatem bardzo popularne i lubiane.

Dowodem na to jest także fakt, że aż 55% ankietowanych jest w posiadaniu własnego grilla. Często grillujemy także u znajomych czy rodziny lub korzystamy z kamiennych grilli tworzonych przez miasta, w takich miejscach jak np. parki.

Grille kupujemy z reguły z myślą, że będziemy je użytkować przez co najmniej 2-3 lata. Z uwagi jednak na charakter ich wykorzystania, a często również nieprawidłowe przechowywanie, zdarza nam się wymieniać je znacznie częściej. W przeprowadzonym badaniu, co 10 osoba zadeklarowała chęć kupna nowego sprzętu w tym roku. Jego wybór nie będzie jednak wcale taki prosty. Producenci proponują bowiem grille ogrodowe bardzo różnych typów i rozmiarów. Modele przeznaczone do używania w domu czy na tarasie to grille gazowe i elektryczne, typowo ogrodowe to z kolei te węglowe. Różne są również materiały, z których wykonywane są grille. W sklepach najczęściej spotykamy sprzęt metalowy, jednak w naszych ogrodach pojawiają także grille ceglane, betonowe czy kamienne. Na tego rodzaju sprzęt musimy jednak wydać nieco więcej.

 

Osoby, które mają zamiar zakupić nowy grill, zwykle chcą wydać na niego do 100 zł (49%). Respondenci, którzy chcą zapłacić do 300 zł stanowią 22%, a osoby, które mają zamiar przeznaczyć na taki zakup do 500 zł 13%. Okazuje się również, że wielu z nas inwestuje w nowego grilla kwoty powyżej 500 zł – taką odpowiedź wskazało bowiem 16% badanych.

Korzystanie z grilla znacznie ułatwiają specjalistyczne akcesoria, takie jak np. sztućce do zdejmowania czy przekładania potraw. Nie są one jednak niezbędne i wielu z nas doskonale radzi sobie bez nich, co pokazuje badanie. Tylko 15% respondentów zamierza kupić w tym roku tego typu przyrządy, a 85% osób nie ma w planach takiego zakupu.

 

Wiosna to idealny moment na otwarcie sezonu grillowego. Warto wykorzystać pierwsze ciepłe, majowe popołudnia i wieczory na przygotowanie pysznych dań z rusztu. Grill to także doskonała okazja do spotkania z rodziną i znajomymi, których być może dawno nie widzieliśmy.

Ranking najpopularniejszych grilli znaleźć możemy na stronie www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/grille-ogrodowe/ranking.html

[1] Badanie zrealizowane w kwietniu 2016 roku, na grupie 602 internautów.