Aranżując wnętrza często zdarza się, że chcemy wrócić do przeszłości: starych mebli, pamiątek rodzinnych czy naturalnych, surowych materiałów, tworząc sielską przestrzeń, która zachwyca ciepłem domowego ogniska i przypomina XIX-wieczne dwory szlacheckie.

Kuchnie w stylu dworkowym potrafią zaimponować swoją reprezentatywnością, a także wyjątkowym klimatem ciepła i przytulności. W takich wnętrzach przeważają naturalne materiały i antyki, które przypominają o rodzinnych tradycjach i zapewniają beztroską atmosferę. Aranżacja w prawdziwie dworkowym stylu jest jednak wymagająca. Okazałe, kunsztownie rzeźbione bryły mebli kuchennych będą wyglądały autentycznie i prestiżowo tylko w towarzystwie najwyższej jakości materiałów wykończeniowych i elementów dekoracyjnych. Odświeżeniu powierzchni roboczych w wiekowych komodach czy kredensach służyć mogą blaty konglomeratowe Technistone z serii Noble Collection.

Powrót do przesłości

Dworkowe kuchnie wyróżniają się zastosowaniem stonowanej, naturalnej kolorystyki, w której przeważają biele, beże oraz odcienie brązów. Naturalnie główną rolę odgrywają w nich zabytkowe, okazałe meble, które nadają wnętrzom prestiżu oraz historycznego charakteru. Aby ich piękno było należycie wyeksponowane, należy zadbać o to, by znajdowały się one w odpowiednio przestronnym wnętrzu. Stylistyka mebli powinna być jednolita, a jej harmonię wzbogacać mogą dekoracyjne rzeźbienia i kunsztowne ornamenty na frontach szafek czy bokach monumentalnych wysp kuchennych. Czasem zdarzyć się może, że blaty wiekowych kredensów, jako powierzchnie najintensywniej użytkowane nie przetrwały próby czasu. Nie oznacza to jednak, że trzeba cały mebel spisać na straty. Dobrym pomysłem na odświeżenie powierzchni roboczych jest wykonanie ich z konglomeratu kwarcowego Technistone – materiału na tyle lekkiego, że nie zagrozi wiekowej konstrukcji mebla i na tyle wytrzymałego, że nawet intensywnie użytkowany, przetrwa kolejne dziesiątki lat. Do ozdobnego i reprezentacyjnego stylu dworkowego idealnie pasuje seria Noble Collection, inspirowana najpiękniejszymi marmurami. Posiadają one szlachetny, delikatny wzór z subtelnymi żyłkowaniami, który sprawi, że powierzchnie robocze prezentować się będą niezwykle okazale, jednocześnie współgrając stylistycznie z resztą aranżacji. Posiadając stylizowaną prezencję, powierzchnie Technistone zachowują najwyższe parametry techniczne i użytkowe, takie jak antyseptyczność, wodoodporność, niepodatność na wysoką temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne.

Siła detali

Styl dworkowy w dużej mierze opiera się na umiejętnie wyeksponowanych elementach dekoracyjnych, które należy wybierać z wyczuciem i umiarem. Z pewnością efektownym dopełnieniem stylowych mebli mogą być malowane porcelanowe uchwyty z motywami roślinnymi, których wygląd przywodzi na myśl tradycyjne wzornictwo i stare rzemiosło. Motyw porcelany można wprowadzić do wnętrza również w postaci ozdobnych talerzy, które warto zawiesić na ścianie w formie oryginalnej dekoracji nawiązującej do szlacheckich posiadłości. W dworkowych kuchniach nie może zabraknąć również motywu cegły i gliny, który wprowadzić można za pomocą wypalanych doniczek na zioła i przyprawy. Styl dworkowy, kultywujący tradycję i podkreślający siłę rodzinnych więzi nie może obyć się także bez rodzinnych pamiątek. Stare fotografie, wiekowe naczynia, mosiężne ozdoby czy obrazy przodków doskonale wpiszą się w stylizacje nawiązujące do niegdysiejszej świetności polskiej szlachty. Aby wnętrze w każdym calu odzwierciedlało dworkowy klimat, nie można zapomnieć także o haftowanych obrusach i barwnych zasłonach lub zazdrostkach, które dopełnią stylizacji i podkreślą jej tradycyjny, domowy charakter.

Współczesny styl dworkowy nie odchodzi od tradycji, jednak stawia również na ergonomię i wygodę użytkowania. Konglomeratowe blaty Technistone spełniają w tym względzie zarówno wymogi praktyczne, jak i estetyczne, będąc idealnym dopełnieniem szlacheckich aranżacji.

Orientacyjne ceny: od 700 netto/m²

Informacje o firmie:

TECHNISTONE to wiodący europejski producent płyt wykonanych z konglomeratu kwarcowego i kwarcowo-granitowego z ponad 20-letnią historią. Centrala TECHNISTONE znajduje się w Republice Czeskiej – mieście Hradec Kralove, gdzie firma od 23 lat produkuje kamień konglomeratowy we włoskiej technologii Breton. Produkt dostępny jest w postaci płyt o najwyższej jakości, wysokiej higieniczności i licznych walorach estetycznych. TECHNISTONE jest również aktywnym członkiem ASTA Europe (Europejskiego Zrzeszenia Producentów kamienia Konglomeratowego), które kładzie duży nacisk na normy wg których produkowany jest kamień konglomeratowy. Ścisła kontrola jakości surowców, produkcji czy pakowania i wysyłki daje TECHNISTONE pewność, że klient końcowy  będzie zadowolony z użytkowania finalnego produktu. Posiadanie Certyfikatu ISO 9001, który jest sprawdzany i kontrolowany przez renomowaną niemiecką firmę TUV daje odbiorcom pewność najwyższej jakości materiału. Wszystkie materiały TECHNISTONE posiadają 10 lat gwarancji.