Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Powinna służyć nam przede wszystkim do odpoczynku, zarówno samodzielnego, jak i z bliską osobą. Nadal jednak często pozostaje miejscem pracy czy przestrzenią na tyle źle rozplanowaną, że czujemy się w niej przytłoczeni. A to może wpłynąć nie tylko na nasze samopoczucie, ale również i zdrowie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że źle przygotowana sypialnia w silny sposób może wpływać na ich zdolności zarówno psychiczne, jak i możliwości fizyczne. W wielu przypadkach nadmiar emocji, stresu i bodźców, które dopływają do nas właśnie w sypialni, może powodować bezsenność, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu, a w efekcie niewyspanie oraz pogorszenie kondycji psychicznej i fizycznej.

Meble do sypialni? Wskazany minimalizm

meble do sypialniJeśli mamy okazję samodzielnie wykonać cały projekt sypialni jako osobnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do spania, to dobrze jest postawić na… minimalizm. Na dobrą sprawę meble do sypialni powinny obejmować przede wszystkim łóżko, szafki nocne z dodatkowym oświetleniem w formie lampek, a także – dla komfortu – wygodny dywan. Nie może zabraknąć szafek czy np. zabudowanej na ścianie garderoby, w której będziemy trzymać rzeczy. Ewentualnością jest np. toaletka, przy której pani domu może rozstawić swoje ulubione kosmetyki (jeśli toaletka posiada lustro i dodatkowe, dobre do makijażu oświetlenie), perfumy oraz biżuterię. Nic więcej nie jest potrzebne, a specjaliści przekonują, że jeśli meble do sypialni rozszerzymy np. o szafkę pod telewizor i wstawimy ten sprzęt do naszej ostoi spokoju, możemy nie tylko nabawić się problemów ze snem, ale również zaburzeń relacji z partnerem. Dobrze jest więc postawić przede wszystkim na zdrowie oraz higienę snu.

Sypialnia wielozadaniowa

Czasem jednak bywa tak – zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach organizowanych w blokach – że stworzenie osobnego pomieszczenia tylko do spania jest po prostu niemożliwe. W takim przypadku dobrze jest zadbać o maksymalny komfort. Zamiast typowych mebli do sypialni w formie np. łóżka z ramą możemy wybrać rozkładaną kanapę, która pozwoli nam przyjmować dodatkowo gości – istotne, jeśli sypialnia jest również salonem. Ciekawym rozwiązaniem jest oddzielenie np. kącika do pracy parawanem, dzięki czemu sypialnia będzie pełnić dwie role, ale nie będzie tak zaburzała naszych funkcji snu. Dobrze jest przyjrzeć się systemowym meblom do sypialni, wśród których znajdziemy często ciekawe rozwiązania w formie gotowej zabudowy na ścianę – będą to idealne pomysły, jeśli przestrzeń jest zdecydowanie ograniczona.