Gdy kupujemy malutkiego pieska powinniśmy najpierw się na to porządnie przygotować. Świadomość, czego może potrzebować szczeniak jest bardzo ważna, aby odpowiednio się nim zajmować. Warto zatem zorientować się w tym, czego wymaga opieka nad maluszkiem i poznać chociaż podstawowe potrzeby nowego członka naszej rodziny!

Legowisko

Tak jak człowiek potrzebuje łóżka tak szczeniak też powinien mieć swoje miejsce na odpoczynek. Nie powinno być ono za duże, ponieważ powinien się on czuć w nim bezpiecznie i przytulnie. Dlatego jeśli wiemy, że piesek nie wyrośnie za bardzo to możemy zakupić mu docelowo mniejsze legowisko, jeśli jednak nasz czworonożny przyjaciel póki co jest małych rozmiarów, ale za jakiś czas będzie całkiem spory to powinniśmy zainwestować dwa razy – w legowisko dla szczeniaka, a później dla dorosłego już psa. Miejsce do spania powinno być również dość miękkie (stworzone z gąbki w środku) i z dobrego materiału. W zimie możemy włożyć do niego kocyk, aby zwierzę miało ciepło i przyjemnie.

Miska na jedzonko

Nawet nie jedna a dwie. Na wodę i na karmę dla szczeniaka. Najlepiej, aby były one dobrane do ilości wydzielanej porcji jedzenia. Szczeniaki potrzebują jednorazowo mniej karmy, dlatego dla nich wystarczą naczynia, które mają pojemność w zakresie 0,3-07 litra. Przede wszystkim jednak powinna być ona jak najbardziej stabilna, aby nie przewracała się podczas jedzenia.

Karma

Czymś musimy psiaka karmić i najlepiej, aby było to jedzenie, które polecił nam hodowca. Jeżeli pies jest zadowolony i dobrze się czuje po tego rodzaju karmie a jest ona dobrej jakości to możemy ją stosować dłużej. W przypadku, kiedy chcemy zmienić psu pokarm to powinniśmy zrobić to stopniowo.

Zabawki

To bardzo istotne, aby szczeniak miał zabawki, ponieważ wspomagają one jego prawidłowy rozwój od samego początku. Poza tym pomoże to nam uniknąć poniszczonych mebli i innych rzeczy. Jeżeli zabraknie psiakowi tego elementu to nie będzie miał na czym spożytkować swoich dziennych pokładów energii i zacznie podgryzać fotele albo drapać ściany. Oczywiście wliczają się w to gryzaki, ponieważ naturalną potrzebą i odruchem zdrowego szczeniaka jest używanie ząbków w celu gryzienia.

Warto mieć świadomość

Potrzeby psa są ważne i powinniśmy je respektować przez cały czas, od momentu przyjęcia zwierzaka do domu. Aby Twój czworonożny przyjaciel był z Tobą szczęśliwy dowiedz się więcej na temat jego pielęgnacji i tego, w jaki sposób się nim zajmować na co dzień.

Szczeniak, którego bierzemy do domu potrzebuje jednak przede wszystkim miłości i uwagi. Dla małego psa zmiana otoczenia to duży stres, aby zatem ułatwić mu ten czas i sprawić, że przyzwyczai się do nowego miejsca i właścicieli, powinniśmy spędzać z nim jak najwięcej wolnych chwil.