Nie ma co ukrywać, że lato się skończyło. Jesienne chłody coraz bardziej dają się we znaki, a już niebawem zacznie się mroźna zima. Stąd warto pomyśleć o ogrzaniu naszych domów i mieszkań. Czy można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, materiały opałowe lub gaz? Dla wielu osób zima oznacza czas zwiększonych nakładów finansowych. Niezależnie od rodzaju ogrzewania trzeba się liczyć z rosnącymi kosztami energii. Jednakże, można je zoptymalizować. Dobrym rozwiązaniem wydaje się ocieplenie ścian.

Ocieplenie budynku zdecydowanie wpływa na jakość naszego mieszkania. Zasadniczo oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Z tego powodu warto zadbać o ciepło w naszych domach zanim pojawi się zima. Nie radziłbym eksperymentować z ocieplaniem budynków ani łączeniem poszczególnych elementów izolacji na własną rękę. Wykonanie izolacji cieplnych najlepiej powierzyć fachowcom – mówi przedstawiciel z portalu SzukajDom.pl

Co roku, na rynku budowlanym pojawia się mnóstwo produktów służących do izolacji ścian. Impregnaty, płyty, pianki, różne rodzaje wełny mineralnej i płyt etc. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego osobom będącym laikami w budownictwie trudno odnaleźć się w gąszczu tychże produktów. Stąd tak jak podkreślają specjaliści z branży budowlanej najlepiej zaufać fachowcom. Wówczas będzie można mieć pewność, że nie wyrzucimy pieniędzy w błoto.

Ważnym aspektem w ocieplaniu domu jest zachowanie najwyższych standardów budowlanych. W latach 90. standardem były ocieplenia o grubości od 5 – 6 centymetrów. Obecnie, najczęściej ociepla się domy wykorzystując metodę bezspoinowego systemu ociepleń. Popularne BSO zwiększa grubość ścian o 20 centymetrów.

Ocieplając ściany nie możemy pominąć ani kwestii wilgotności ani temperatury powietrza. Jak wynika z opinii wielu lekarzy temperatura w poszczególnych pomieszczeniach powinna być zróżnicowana. Wbrew różnym przekonaniom najniższa temperatura powinna obowiązywać w sypialni od 18 do 20 stopni Celsjusza, bo w takiej temperaturze śpi się najlepiej. W kuchni powinno być maksymalnie 20 stopni z racji gotowania. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka z temperaturą 25 stopni.

Z kolei wilgotność powietrza, która jest najlepsza dla ludzkiego zdrowia wynosi 40-60%. Poza tym ocieplając mieszkanie trzeba pamiętać o tym, aby ściany mogły oddychać. Pomocne będą nam w tym nowe technologie dotyczące stosowania materiałów izolacyjnych, które można wykorzystać zarówno w nowym jak i starym budownictwie. Dzięki ich zastosowaniu woda nie będzie zatrzymywać się w ścianie, poprzez co unikniemy tworzenia się wilgoci.

Warto podkreślić, że zastosowanie materiałów izolacyjnych w mieszkaniu nie tylko poprawia nastrój z przebywania w nim, lecz również w dłuższym okresie przynosi znaczne oszczędności w rachunkach. Z tego powodu nie pozostaje nic innego jak zabrać się za ocieplenie wnętrza, ale…oczywiście z pomocą doświadczonych fachowców!