Kiedyś czarne tablice i kreda kojarzyły się głównie ze szkołą – i dla większości uczniów nie były to skojarzenia przyjemne. Czasy jednak się zmieniły, w szkołach czarne i zielone tablice zastąpiły białe, kredę – flamastry, a czarne tablice zaczęły kojarzyć się zdecydowanie bardziej rozrywkowo. Może więc warto zbudować taką na przykład jako element wyposażenia pokoju dziecinnego. A przy tym sprawić oryginalny prezent gwiazdkowy.

Rys. MFP-01

Przyda się płyta MFP. Możliwie cienka (im grubsza – tym cięższa, a akurat zbyt duża waga zupełnie nie jest w tym wypadku potrzebna, najlepiej również jeśli nie jest wykańczana na pióro – wpust). Do tego kilka innych materiałów i zestaw podstawowych narzędzi.

  1. Płyta MFP
  2. Drewniane elementy na nogi. Mogą mieć dowolny przekrój (prostokątny lub kwadratowy) i długość odpowiednio większą od płyty MFP.
  3. Klocki drewniane
  4. Farba tablicowa (może być również folia)
  5. Podstawowe narzędzia

Rys. MFP-02

Najważniejszym zadaniem w tym przedsięwzięciu jest stabilne zmontowanie trójnogu. Zaprezentowany tu sposób jest dość prymitywny, ale dzięki temu łatwy w montażu. Nie jest jednak oczywiście jedyny – warto więc sprawę przemyśleć i dobrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające potrzebom i możliwościom – zarówno technicznym jak i estetycznym.

  1. Tablica
  2. Dwie przednie nogi trójnogu przymocowane do tablicy
  3. Odpowiednio przycięte klocki drewniane zapewniające właściwe ustawienie nóg trójnogu
  4. Tylna noga trójnogu. Jej pochylenie i długość należy dobrać tak, aby konstrukcja stabilnie stała a po tablicy łatwo było rysować.

Rys. MFP-03

Teraz wystarczy pokryć powierzchnię farbą tablicową lub folią – i można rysować.